Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Botulotoxin

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (260.68 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Botulotoxin Clostridium botulinum

Výskyt: Je produkován anaerobní bakterií Clostridium botulinum. Člověk se může intoxikovat potravinami, které obsahují spory této bakterie (např. zelenina a zeleninové konzervy, maso a masné výrobky, ryby a rybí výrobky, med, žampióny čerstvé i nakládané ve slaném nálevu, pasta z lískových oříšků).

Rozpustnost: /

Zajímavosti:

Triviální název: klobásový jed

Existuje 7 typů botulotoxinu (A–G). Typy A, B, E a F způsobují u člověka otravu tzv. botulismus. Typy A a B se také využívají v lékařství.

Mechanismus působení: Botulotoxin se absorbuje přes tenké střevo a distribuuje se přes lymfatický systém. Blokuje uvolňování acetylcholinu na nervosvalových ploténkách a zabraňuje tak přenosu nervového vzruchu. Postižený většinou umírá na udušení, způsobené ochrnutím dýchacích svalů.

Botulotoxin se skládá se dvou řetězců, lehkého (L) a těžkého (H), které jsou spojeny disulfidickým můstkem. Dokud jsou řetězce spojené, botulotoxin není toxický. Ovšem v cytoplazmě nervových buněk dochází působením enzymů k rozštěpení botulotoxinu na L- a H- řetězce. Nenavázaný L-řetězec poté způsobí blokaci acetylcholinu.

Biotransformace: /

Historie: První zmínka o botulotoxinu pochází z roku 1817, kdy došlo k otravě sedláka nepřevařenou klobásou. Po této události také vznikl název botulismus (z latinského botulus – klobása). Jako původce tohoto onemocnění se prohlásila bakterie Clostridium botulinum až v roce 1897. Léčebné využití našel botulotoxin až v roce 1981, kdy ho poprvé použil anglický lékař při léčbě strabismu (šilhání).

Chlebíčková aféra je událost ze září 1941, při které protektorátní ministerský předseda Alois Eliáš otrávil několik nacistických novinářů. František Patočka, ředitel bakteriologického ústavu při Karlově univerzitě, a jeho kolegové laboratorně vyšlechtili bakterie tyfu a tuberkulózy. Jed aplikovali do chlebíčků pomocí injekční stříkačky. Do každého vpravili bakterie tyfu a tuberkulózy a do jednoho dosud nevyzkoušený jed – botulotoxin.

Využití: Využívá se k léčbě řady neurologických onemocnění. Například hemispazmus (nekontrolovatelné záškuby poloviny obličeje), dystonie (svalové stahy způsobující

nepřirozené postavení končetin), spasticita (porucha svalů, které jsou díky tomu v neustálém stahu). Využití nachází i v léčbě poruchy slinění u pacientů s Parkinsonovou chorobou. Nejznámějším využitím botulotoxinu je však v kosmetice jako botox.

Projevy intoxikace:

První projevy většinou nastanou v rozmezí 6-72 h po požití jedu. Projevuje se postupnou paralýzou svalů, která začíná na hlavě a rozšiřuje se směrem dolů. Postižený má nejprveproblémy s artikulací a polykáním, také se mu rozostří vidění, má problém zaostřit na dálku či na blízko. Častým příznakem je také dvojí vidění. Paralyzované jsou také obličejové svaly, tzv. hypomimie – postižený nemá v obličeji žádný výraz. Dále dochází k inhibici dávivého reflexu, objeví se střevní problémy (průjmy ale i zácpa). V konečné fázi dochází k paralýze dýchacích svalů.

Témata, do kterých materiál patří