Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




18. KARBONYLOVÉ SLOUČENINY

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (197.71 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

18) Karbonylové sloučeniny

Karbonylové sloučeniny jsou kyslíkaté deriváty uhlovodíků, které obsahují ve svých molekulách karbonylovou skupinu C=O.

Rozdíl mezi aldehydy a ketony

Aldehydy mají ke karbonylové skupině vázaný uhlovodíkový zbytek a atom vodíku.

Ketony mají na karbonylové skupině dva uhlovodíkové zbytky.

Jejich příprava

Karbonylové sloučeniny se vyrábějí nejrůznějšími způsoby, často ale oxidací alkoholů o stejném počtu uhlíkových atomů. Primární alkoholy se oxidují na ketony a dále na karboxylové kyseliny:

Etanol oxidace ethanal oxidace ethanová (octová) kyselina

Sekundární alkoholy se oxidují na ketony, které už dále neragují:

CH3 – CH – CH3 CH3 – CO – CH3

OH

propan-2-ol propanon (aceton)

Další možnost výroby je hydrogenací karboxylové kyseliny.

Názvosloví

Názvosloví aldehydů

Názvy aldehydů se tvoří pomocí přípony -al, která se přidá k názvu základního uhlovodíku. U cyklických aldehydů, ve kterých je aldehydová skupina přímo na cyklu, se tvoří pomocí přípony -karbaldehyd.

Příklad:

methanal (triviální název je formaldehyd)

Názvosloví ketonů

Názvy ketonů buď tvoříme příponou –on, která se přidává k názvu uhlovodíku nebo když vycházíme z názvu uhlovodíkových zbytků v abecedním pořadí a koncovkou -keton

Příklad:

propanon = dimethylketon (triviální název -aceton)

Fyzikální a chemické vlastnosti

Nižší aldehydy i ketony jsou kapaliny (výjimkou je plynný formaldehyd), vyšší jsou pevné látky. Mají vyšší teplotu varu než příslušné nenasycené uhlovodíky, ale nižší než alkoholy. Nižší aldehydy i ketony jsou ve vodě rozpustné, rozpustnost klesá s rostoucí molekulovou hmotností. Nižší aldehydy pronikavě zapáchají, vyšší aldehydy a některé ketony mají příjemnou vůni.

Chemické vlastnosti jsou ovlivněny karbonylovou skupinou. Ta obsahuje polární dvojnou vazbu s částečným kladným nábojem na uhlíku a částečným záporným nábojem na kyslíku. Karbonylová skupina je velmi reaktivní, často probíhá nukleofilní adice (dále), při níž se nukleofilní činidlo váže na uhlík a na kyslík se připojuje proton. Karbonylová skupina ovlivňuje i vodíkové atomy navázané na vedlejším uhlíku, kde zvyšuje jejich kyselost a umožňuje jejich snadné odštěpení.

Nukleofilní adice – vznik acetalu a poloacetalu, aldolová kondenzace

Při nukleofilní adice dojde k navázání alkoholu na karbonyl v kyselém prostředí, vzniká poloacetal (hemiacetal), který se nadbytkem alkoholu v kyselém prostředí mění v acetaly. Poloacetaly mají velký význam, protože se od nich odvozují všechny cyklické struktury sacharidů.

Účinkem kyselin nebo bází dochází u karbonylových sloučenin, obsahující α uhlík (první uhlík po uhlíku nesoucí skupinu) ke zdvojování jejich molekul, a tak ke vzniku β-hydroxyaldehydů a βhydroxyketonů. Tak například působením hydroxidových iontů na acetaldehyd vzniká hydroxyaldehyd (obecně zvaný aldol). Reakce je umožněna aktivací vodíkových atomů methylové skupiny skupinou aldehydovou.

Témata, do kterých materiál patří