Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




9. CHALKOGENY

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24.23 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Patří k nejrozšířenějším a nejškodlivějším průmyslovým exhalacím. Vzniká hlavně při spalování nekvalitního uhlí a ropy s vysokým obsahem síry. SO2 se v atmosféře oxiduje vzdušným kyslíkem na oxid sírový, účinkem vzdušné vlhkosti pak vzniká kyselina sírová. To je příčinou “kyselých dešťů“, které poškozují vegetaci, hlavně jehličnaté lesy.

-Kyselina siřičitá H2SO3 je slabá dvojsytná kyselina. Je nestálá a snadno se rozkládá na vodu a oxid siřičitý. Tvoří dvě řady solí- siřičitany a hydrogensiřičitany. Kyselina siřičitá i její soli mají silně redukční účinky. Oxidují se vzdušným kyslíkem na kyselinu sírovou a sírany.

-Kyselina sírová H2SO4 je olejovitá kapalina. Je to silná dvojsytná kyselina. Kyselina sírová je silně hygroskopická) pohlcuje vlhko z prostředí) a má vysoušecí a dehydratační účinky (odštěpuje molekulu vody přímo ze sloučeniny).

Koncentrovaná kyselina (96-98%) má velmi silné oxidační účinky. Uvolňuje ostatní kyseliny z jejich solí, oxiduje kovy na sírany a nekovy na oxidy. Reaguje například s mědí:

Cu + 2H2SO4 CuSO4 + SO2 + 2H2O

Zředěná kyselina se projevuje jako silná kyselina, ale ztrácí oxidační vlastnosti. Proto se zředěnou kyselinou reagují jen méně ušlechtilé kovy za vzniku síranu a vodíku.

Fe + H2SO4 FeSO4 + H2

Je jednou ze základních surovin chemického průmyslu, používá se při výrobě hnojiv, barviv, plastů, anorganických sloučenin, výbušnin, plastů, v papírenském průmyslu nebo jako elektrolyt v olověných akumulátorech.

Výroba:

  1. Vyrobí se oxid siřičitý (spalováním síry nebo pražením sulfidů)

S + O2 SO2

  1. Oxid siřičitý se katalyticky oxiduje na oxid sírový:

2SO2 + O2 2SO3

  1. Oxid sírový je pohlcován roztokem zředěné kyseliny sírové, tím se zvyšuje její koncentrace

Tvoří dvě řady solí: sírany a hydrogensírany. Tyto soli jsou dobře rozpustné ve vodě.

Skalice jsou sírany některých kovů, které krystalují s několika molekulami vody. Například modrá skalice (CuSo4.5H2O-pentahydrát síranu mědnatého), zelená skalice (FeSo4.7H2O-heptahydrát síranu železnatého) nebo bílá skalice (ZnSo4.7H2O-heptahydrát síranu zinečnatého).

Kamence jsou dodekahydráty podvojných síranů, například KAl(SO4)2.12H2o- kamenec draselno-hlinitý.

-kyselina thiosírová H2S2O3 je derivát kyseliny sírové a tvoří soli-thiosírany.

Sloučeniny kyslíku

Nejdůležitější sloučeninou kyslíku je voda. Má vysoký bod tání a varu. Je to bezbarvá kapalina bez chuti a zápachu. Je to polární rozpouštědlo. Voda tvoří 50-95% hmotnosti živých organismů, obsah vody v lidském těle je 50-70%. Voda je pro život organismů nezbytná. V organizmech má funkci transportní a termoregulační. Důležitou funkci má také při biochemických reakcích.

Peroxid vodíku (H2O2) je nejběžnější peroxosloučenina. Peroxid vodíku se chová jako velmi slabá kyselina. Proto 30% roztok se používá k bělení textilu a papíru v průmyslu. 3% roztok peroxidu vodíku se požívá jako desinfekční a bělící prostředek v domácnostech. Atomový kyslík je velice silné oxidační činidlo. Proto má peroxid vodíku obvykle oxidační účinky, ale v některých reakcích může mít peroxid vodíku i účinky redukční. Redukční účinky se projevují při jeho reakci se silnými oxidačními činidly, např. KMnO4, Cl2.

Témata, do kterých materiál patří