Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




9. CHALKOGENY

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24.23 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Využití síry: výroba kyseliny sírové, sirouhlíku, zápalky, střelný prach, dezinfekční prostředek, síření sudů, vulkanizace (zahříváním se sírou) kaučuku (zisk pružného materiálu- pneumatiky).

Kyslík je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu. Je těžší než vzduch. Je částečně rozpustný ve vodě- čím vyšší je teplota, tím méně je rozpustný.

Kyslík má dvě alotropické modifikace (=mají výrazné odlišné fyzikální vlastnosti) molekulový kyslík O2 a ozon O3. Ozon vzniká z molekulového kyslíku absorpcí energie. Má charakteristický zápach. Má silně oxidační účinky a je toxický. Má baktericidní účinky a používá se například k dezinfekci vody.

Využití kyslíku:

Organismy potřebují kyslík k oxidaci živin (k dýchání). Ve směsi s dusíkem se kyslík používá do dýchacích přístrojů pro potápěče, kosmonauty a piloty. V nemocnicích se tyto přístroje používají při dýchacích potížích a kyslík se také využívá jako desinfekce. Kyslík má také mnohostranné použití v průmyslu (sváření), kapalný kyslík se používá jako raketové palivo v kosmonautice. Stlačený kyslík je dodáván v ocelových tlakových láhvích označených modrým pruhem. V hutnictví se používá při výrobě železa, při sváření a řezání kovů a využívá se i v chemické výrobě (oxidační procesy).

Selen je pevná krystalická látka. Selen chrání biomembrány před oxidačním poškozením (je to antioxidant). Odstraňuje volné radikály kyslíku, které vznikají např. při ozáření. Ve větších koncentracích jsou selen a jeho sloučeniny toxické. Selen se využívá jako polovodič nebo při výrobě fotočlánků.

Tellur je také pevná krystalická látka. Tellur se využívá na výrobu slitin

Selen a Telur se získávají z odpadů při výrobě sloučenin síry.

Polonium je radioaktivní prvek.

Bezkyslíkaté a kyslíkaté sloučeniny těchto prvků

Bezkyslíkaté

-Sirovodík (sulfan) H2S, což je prudce jedovatý štiplavý bezbarvý plyn. Má silný zápach po zkažených vejcích. Je toxický a má redukční vlastnosti.

Zapálením na vzduchu hoří namodralým plamenem za vzniku oxidu siřičitého:

2 H2S+ 3 O2 2H2O+2SO2 nebo 2 H2S+O2 2H2O+2S

Vzniká při rozkladu bílkoviny a vyskytuje se také v sopečných plynech, zemním plynu a některých minerálních vodách. V laboratoři se připravuje rozkladem sulfidu kovů zředěnou kyselinou chlorovodíkovou:

FeS + 2 HCl → H2S + FeCl2

Rozpuštěním sulfanu ve vodě vzniká kysele reagující roztok- kyselina sirovodíková tvořící dvě řady solí: sulfidy a hydrogensulfidy.

-Sulfidy jsou většinou špatně rozpustné ve vodě nebo úplně nerozpustné. Výjimku tvoří sulfidy alkalických kovů a sulfid amonný. Nerozpustné jsou většinou charakteristicky zbarvené- CdS sulfid kademnatý žlutě nebo PbS sulfid olovnatý černě.

Kyslíkaté

-oxid siřičitý SO2 je bezbarvý plyn štiplavého zápachu. Dráždí a leptá sliznice, vyvolává kašel a slzení. Je velice dobře rozpustný ve vodě a tvoří slabou kyselinu siřičitou.

Témata, do kterých materiál patří