Samičí pohlavní soustava
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Poštěváček
-Poštěváček se nachází ve ventrální spojce stydkých pysků. Podkladem je topořivé těleso houbovité stavby. Hrot poštěváčku je tvořen žaludem, který obsahuje hojná senzitivní nervová zakončení.
Samičí pohlavní ústrojí
- Gonády samic – vaječníky – mají za úkol produkovat samičí pohlavní buňky –
vajíčka. Tyto se formují již v době embryonálního vývoje jedince (růst primárních a sekundárních folikulů).
- Počet vajíček je velmi vysoký a jejich tvorba probíhá až do období
klimakteria, tzn. postupného vyhasínání funkce vaječníků.
- Kromě produkce vajíček (germinativní funkce) patří mezi další funkce vaječníků tvorba samičích pohlavních hormonů estrogenů, zajišťující diferenciaci částí pohlavního ústrojí, a progesteronu.
- Typickým projevem je cyklická povaha reprodukce (perioda), uvolňování vajíčka v určitých intervalech.
- Tato periodičnost nastupuje po dosažení pohlavní dospělosti, kdy dochází ke specifickým změnám na vaječnících, děloze, pochvě, na mléčné žláze a také v chování.
- Toto období je provázeno metabolickými změnami celého organismu. Právě střídání těchto změn je označováno jako pohlavní (říjový) cyklus.
-Podle počtu opakování cyklu se hospodářská zvířata řadí mezi zvířata polyestrická, kdy se říjový cyklus pravidelně opakuje v průběhu roku
(kráva, prasnice), polyestrická s výraznou sezónností (ovce, koza, klisna), diestrická s říjí dvakrát do roka (fena, kočka) a monoesterická (volně žijící zvířata – liška, norek).
- Vlastní říje je komplex změn pohlavního aparátu společně se změnami projevů chování, jako např. svolnost k páření, které se pravidelně opakují.
Produkce pohlavních hormonů
- Stimulací vaječníků (folikulů) folikuly stimulujícím hormonem (FSH) dochází
k zvětšování objemu folikulární tekutiny a růstu folikulů. Dochází zde také k podpoře syntézy a uvolňování estrogenů. Sekrece FSH je nejintenzivnější v období před vlastní ovulací. Luteinizační hormon (LH) podmiňuje v ovariích po uvolnění vajíčka při ovulaci tvorbu a funkci žlutého tělíska, ve kterém reguluje sekreci progesteronu. Při nedostatku LH nedochází k prasknutí folikulu a vznikají ovariální cysty
- Největší biologický účinek ze skupiny estrogenů má 17β-estradiol. Je produkován v buňkách rostoucího folikulu a ke konci gravidity také v placentě. V období růstu a vývoje plodu navozuje diferenciaci a růst částí pohlavního ústrojí (vejcovodu,dělohy, pochvy). U pohlavně dospělých jedinců vyvolává psychické příznaky říje,navozuje morfologické a funkční změny na vejcovodech, děloze a pochvě (překrvení a zvětšení těchto orgánů)
- Progesteron je hlavním hormonem březosti, vzniká ve žlutém tělísku, které vyrůstá na místě prasklého Graafova folikulu, případně v placentě. Dokončuje změny vyvolané estrogeny, navozuje překrvení a zmnožení děložních žlázek, čímž připravuje dělohu na výživu embrya a jeho zahnízdění (nidaci). Embryo je do zahnízdění vyživováno tzv. děložním mlékem. Progesteron zabraňuje růstu nových folikulů, je hormonem udržujícím březost.