Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Samičí pohlavní soustava

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (118.81 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Samičí pohlavní soustava

- Samičí pohlavní orgány se dělí na:

vnitřní - vaječník, vejcovod, děloha a pochva

vnější - poševní předsíň, vulva a poštěváček

Vaječník

- Vaječník je párovou pohlavní žlázou, která je fixována na stropě břišní dutiny pomocí vaječníkového okruží. K děložnímu rohu je připojen vaječníkovým vazem. Vaječník krávy má tvar a velikost plodu švestky, dosahuje hmotnosti 15 – 20 g. Vaječník prasnice je podobný malině, jeho hmotnost je 10 – 15 g. Povrch vaječníku se nazývá ovulační plochou, protože na něm praskají zralé folikuly. Vaječníkovou brankou vstupují do vaječníku cévy a nervy.

-Na povrchu vaječníku se nachází jednovrstevný epitel. Výška buněk tohoto epitelu je závislá na stáří jedince. U mladých zvířat je to epitel cylindrický, u starých zvířat dlaždicový.

- Pod epitelem se ve vaječníku nachází obal z kolagenního vaziva (bělavý obal). Tvoří vazivové pouzdro, které obaluje vlastní tkáň vaječníku, která se skládá z kůry a dřeně.

- Dřeň vaječníku tvoří řídké kolagenní vazivo, hladkosvalové buňky, cévy a nervy. Základem kůry vaječníku jsou fibrocyty, kolagenní a retikulární vlákna. V tomto vazivovém stromatu se nachází vaječníkové folikuly.

-Po ovulaci se na vaječníku vyvíjí žluté tělísko.

- Žluté tělísko vzniká z buněk zrnité vrstvy a vnitřního obalu folikulu. Tyto buňky ukládají ve své cytoplazmě tukové kapénky a lutein, který podmiňuje žlutou barvu tohoto tělíska. U prasnice však lutein ve žlutém tělísku chybí, a proto má bílou nebo načervenalou barvu.

Vejcovod

-Vejcovod je trubička, která má u krávy délku 20 – 30 cm, u prasnice 15 – 30 cm.

- Vejcovod má zvlněný průběh a je zavěšený na vejcovodovém okruží. Vejcovod začíná nálevkou vejcovodu.

- Stěna vejcovodu je tvořena sliznicí, svalovinou a pobřišnicí.

- Epitel vejcovodu je jednovrstevný cylindrický až víceřadý. Nachází se v něm buňky s řasinkami a žlázové buňky.

- Hladká svalovina vejcovodu je členěna na vnitřní kruhovou a vnější podélnou vrstvu.

Děloha

-Děloha se skládá ze tří částí:

- děložní rohy

- děložní tělo

- děložní krček.

- U krávy, prasnice, ovce a kozy se nachází dvourohá děloha. U hlodavců a zajícovců je vyvinuta dvojitá děloha. V tomto typu dělohy se nachází dva děložní krčky, které samostatně vyúsťují do pochvy.

- Jednoduchá děloha má nepárové děložní tělo, nemá rohy. Tuto dělohu mají primáti. Děloha je zavěšena na dvou širokých děložních vazech, které představují duplikatury pobřišnice.

-Děložní rohy krávy dosahují délky 35 – 45 cm. Vidlicovitě se rozbíhají a spirálovitě stáčejí.

- Děložní rohy prasnice mají délku 120 – 140 cm. Tvoří je nepravidelné kličky, které se prolínají s kličkami tenkého střeva.

- Děložní tělo kaudálně navazuje na děložní rohy. U krávy je dlouhé 3 cm, u prasnice 5 cm.

Témata, do kterých materiál patří