Svalová Soustava
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Nervy:
Nerv vstupuje do svalového bříška společně s tepnou, větví se v perimysiu mezi svalovými vlákny.
Svalový nerv:
Motorický: přivádí z CNS vzruchy do svalu a vyvolávají kontrakci,
ve svalech jsou zakončeny tzv. motorickými ploténkami na jednotlivých svalových vláknech,
jedna svalová buňka inervuje více svalových vláken, které tvoří jednu tzv. motorickou jednotku
počet svalových vláken které tvoří svalovou jednotku je různý dle toho, jak jemný pohyb vykonává daný sval (okohybné svaly)
Senzitivní: vedou vzruchy do centr. nervstva od nervosvalových vřetének
U velkých svalů je jich třeba několik desítek až stovek
Nervové vřeténko se skládá z 5-10 svalových vláken, která jsou pokryta vazivovým pouzdrem
Slouží k vnímání těla, napětí a zatížení svalů, určování správné polohy těla při klidu či pohybu
Autonomní:
Zajišťují inervaci hladké svaloviny cév
Regulují průtok krve svalem v závislosti na jeho funkční aktivitě
Svalová šlacha je velmi pevná a nepodléhá únavě, složena z hustého kolagenního vaziva a vlákna jsou uspořádána do snopců. V místech, kde jsou šlachy více namáhány, vznikají sezamské uzly – plsťovitá struktura a je doplněna chrupavkovou hmotou. Aponeurózy mají podobnou stavbu jak oblé šlachy – jsou placaté. Nervy se nachází i ve šlachách v podobě šlachových vřetének – slouží k vnímání napětí a zatížení šlachy. Krevní zásobení šlachy je velmi chudé.
Tvar, struktura = funkce
Podle tvaru se rozlišují svaly dlouhé, krátké, ploché a kruhové. Dlouhé svaly – především na končetinách, kde vykonávají pohyby velkého rozsahu. Krátké svaly vykonávají pohyby malého rozsahu. Ploché svaly – na hrudníku a břiše, kde jsou rozprostřeny do šířky. Kruhové svaly – obvodu tělních otvorů.
Rozlišujeme tři části svalu – hlava, bříško a ocas. Hlava svalu tvoří svalový odstup, při činnosti svalu se nepohybuje. Svalový ocas se připojuje ke kostře v místě svalového úponu – některé svaly mají více hlav – svaly se pak označují jako dvouhlavé, trojhlavé, čtyřhlavé atd. Dále se svaly rozdělují na jednozpeřený, dvouzpeřený a mnohozpeřený sval.
Svaly rozlišujeme podle pohybů na ohybače, natahovače, přitahovače, svěrače a rozvěrače. Pohyb je ovládán minimálně dvěma svaly, častěji dvěma skupinami s opačným účinkem, tyto svaly nazýváme – Antagonisté. Synergisty se v činnosti doplňují. V klidové poloze je ovšem sval v určitém napětí, tomuto se říká klidové napětí svalu – svalový tonus.
Čím jemnější svalové vlákna tím chutnější a dražší maso.
Pomocné svalové orgány:
Usnadňující svalovou činnost a patří k zde svalové povázky, mazové váčky a šlachové pochvy.
Povázky – různě silné blány z kolagenního vaziva, obalují jednotlivé svaly a celé svalové skupiny, také zajišťují správnou polohu vzhledem ke kostem a kloubům. Tvoří kluzké plochy, které usnadňují jemné posuny svalů
Mazové váčky – jsou zploštělé měchýřkovité útvary většinou protáhlého tvaru, jejich stěna má podobné složení jako kloubní pouzdro. Podkládají svaly a jejich šlachy, někdy i povázky a kůži v místech, kde přecházejí přes kostní hrbolky a výstupy. Snižují tření a usnadňují klouzavý pohyb svalů a šlach vůči podložce.
Šlachové pochvy – mazové váčky dokola obalující šlachy na delším úseku. Nachází se hlavně na končetinách.