Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




03_listopad

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (216.4 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

I) Bibliografické údaje

Název: Kuře melancholik

Autor: Josef Karel Šlejhar

Vydavatel: nakladatelství Tribun

Vydání: 1. vydání

Verze: knižní verze

II) Základní informace o autorovi

Josef Karel Šlejhar se narodil 17. října 1864 ve Staré Pace (Královohradecký kraj) jako nejstarší dítě obchodníka s bavlnou Arnošta Šlejhara. Kvůli neshodám mezi rodiči byl vychováván babičkou (z matčiny strany). Roku 1881 dokončil studium na reálce v Pardubicích, poté studoval chemii na vysoké škole v Praze, avšak z důvodu nemoci studia zanechal. V roce 1892 se oženil s Johannou Nepomuckou se kterou měl sedm dětí, dospělosti se dožily pouze tři z nich. Po svatbě se Šlejharovi přestěhovali do Staré Paky. V roce 1893 uveřejnil Josef svoji první povídku s názvem Sezima, která byla novopackými občany velice kritizována. Po tomto konfliktu se rodina usídlila na statku v Dolní Kalné. Špatné hospodaření a rozpory mezi manželi vedly k rozvodu (rok 1901) a Šlejharově odchodu ze statku. Po rozvodu až do své smrti působil Šlejhar jako učitel na obchodních školách v Hradci, Kolíně a Praze. V Praze se podruhé oženil, ale sňatek byl podle tehdejší legislativy považován za nepatný. Josef Karel Šlejhar zemřel v nemocnici na Královských Vinohradech 4. září 1914 na rakovinu žaludku. Je pohřben na pražském Vinohradském hřbitově.

Pro Šlejharovo dílo je typický hluboký pesimismus. Postavy jsou vnějšími okolnostmi či lidskou zlobou tlačeny k tragickým konfliktů. Jediným východiskem je smrt. Nejčastějším motivem je život na vesnici, který je líčen v nejtemnějších barvách.

Josef Karel Šlejhar publikoval některé své práce v časopisech jako například Světozor, Květy nebo Zlatá Praha. Dále psal romány např. Lípa a Vraždění (oba byly inspirovány Šlejharovým pobytem v obci Dolní Kalná) a povídky (naturalismus) např. Kuře melancholik, Dojmy z přírody a společnosti, Z Prahy, Co život opomíjí.

III) Děj

Hlavní postavou knihy je malý chlapec (přesný věk a jméno nejsou uvedeny), kterému zemře matka. Dítě je ještě, tak malé, že si neuvědomuje, co smrt v lidském životě znamená (zvuk umíráčku se mu líbí, považuje za zábavné, když do domu přinesou rakev). Chlapcův otec svou ženu nikdy nemiloval (dokonce ji bil a byl na ni velice hrubý). Po smrti své první manželky si brzy najde novou – mladší příbuznou. Tato žena se nejprve snaží získat náklonost dítěte (stále ho hladí, laská), dítě ji ale odmítá. Chce být jen se služkou Katlou.

Při svých toulkách po statku narazí chlapec na kuře, které je mále, neduživé a odstrkované ostatními zvířaty. Hraje si s ním a stanou se z nich „přátelé“ (kuře se ho nebojí a důvěřuje mu).

Nová paní domu propustí všechny stávající zaměstnance a najme nové. Katla musí odejít a nahradí ji nová služka Pepka. Pepka je zlá, nemá chlapce ráda a chová se k němu velice špatně. Chlapec se začíná bát i svého otce, který o něj nejeví zájem. Macecha chlapce bije, týrá a svádí na něj veškeré nezdařené věci (i to za co nemůže). S pomocí služky Pepky udělají z chlapce ubožáka.

Témata, do kterých materiál patří