2-O myších a lidech - John Steinbeck
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
- V mládí pracoval na různých zaměstnáních, což mu poskytlo materiál pro jeho sociálně kritické romány, které reagovaly na světovou hospodářskou krizi.
- Jeho díla vynikají mistrovským vypravěčským stylem, realistickým popisem a dokonalou znalostí prostředí a postav.
- Steinbeck se pokoušel o dramatickou tvorbu a psal scénáře pro filmové adaptace svých děl, jako jsou "Perla," "Ryzáček," "Zapomenutá vesnice" a "Viva Zapata!"
- Jeho knihy byly v USA několikrát zakázány a čelil tvrdé kritice, zejména kvůli svým sympatiím k migrujícím pracovníkům.
- Později byl však uznán a některá města mu postavila muzea, včetně Salinas, jehož muzeum je nazváno Národní Steinbeckovo centrum.
- Jeho pozdější práce se zabývají různými tématy, včetně mořské biologie, politiky, náboženství, historie a mytologie, a zkoumají konflikt dobra a zla v člověku a možnosti prosazení svobodné lidské vůle.
Jiní představitelé (spisovatelé):
Mark Twain (Dobrodružství Toma Sawyera), Ernest Hemingway (Stařec a moře), Francis Scott Fitzgerald (Velký Gatsby), William Faulkner (Absolone), Jaroslav Seifert (Město v slzách)
1. Literární druh a žánr: epická próza
2. Literární směr: sociálně kritický realismus
3. Téma: život rolníků v americe
4. Motivy: sen, hospodářství, farmy, starost
5. Časoprostor: 30. let 20. století, poblíž města Soledad v Salinaském údolí v Kalifornii
6. Kompoziční výstavba: chronologický postup
7. Vypravěč: er-forma, autorský
8. Vyprávěcí způsoby: přímá řeč
9. Typy promluv: pásmo vypravěče, dialogy, monology
10. Tropy a figury: metafora, metonymie, eufemismus (zjemnění), dysfemismus (zhrubění), afekt (maličkatá myšička), apostrofa (moh), apoziopeze (Já bych chtěl…), deminutivum (myšička), pejorativum (kurva, označení),
12. Jazykové prostředky: slova spisovná, nespisovná, citově zabarvená slova, nářeční slova, slang, vulgarismy, kontrast (L Small x jeho velikost), přirovnání, epiteton,
13. Postavy:
Lennie Small: mentálně zaostalý chlap, který miluje heboučké věci. Je ale velký a všemu živému vždy zláme nechtěně vaz, když se začne vzpírat. Chce mít králíky a žít s G na statku.
George Milton: stará se o Lennieho (od doby kdy zemřela teta Klára) a snaží se aby se nedostal do lynči a průšvihů.
Carlson: tlustý pacholek , zastřelí starého Candyho psa (protože mu smrdí), neodbytný a nezastavitelný
Crooks: černoch, na okraji společnosti. Má vlastní světničku a pokřivená záda když ho kůň kopl
Whit: nádeník, výbušný
Slim: jeden z nejlepších kočích na statku,
Candy: stařík s mrzačenou rukou, se svým starým ovčákem, chce se přidat k Georgovi a Lenniemu a spravovat hospodářství s nimi
Curley: manžel jeho ženy, a syn šéfa statku, boxický šampión, rve se skoro každým a o ničem jiném nemluví, vyskočí si na L a ten mu pak rozdrtí levou ruku, otravný týpek s velkým egem