Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Balady a romance

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.26 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Název knížky: Balady a romance

Žánr: poezie (balady, romance)

Autor: Jan Neruda (*1834 - †1891)

• český básník, prozaik, novinář, fejetonista, dramatik a umělecký kritik, významný spisovatel generace Májovců (literatura druhé poloviny devatenáctého století)

• * Malé Straně, která se pro jeho tvorbu stala jistou inspirací, dětství strávil v bídě

• studoval gymnázium a poté filozofii → nedokončil

• věnoval se novinařině a s přestávkami i literatuře, přivydělával si ve vojenské účtárně a jako profesor na výpomoc

• hodně cestoval; navštívil například Paříž, Balkán, Egypt a další.

• jako novinář uznávaný, ale jako spisovatel už tolik ne (jeho sbírky považovány za příliš pesimistické a ironické - oceněná byla až jeho třetí sbírka básní s názvem Písně kosmické)

• Neruda se také podílel na tvorbě almanachu Máj

• za život prožil také několik nešťastných lásek (poslední s Annou Tichou ukončil sám s ohledem na příliš výrazný věkový rozdíl

• zemřel v ústraní ve věku 57 let

• Další díla: Hřbitovní kvítí (1857) Knihy veršů (1867) Písně kosmické (1878) Povídky malostranské (1878)

Místo a doba děje: Děj se odehrává většinou na vesnici

Obecně o knize: Balady a romance je sbírka lidové poezie, přináší novozákonní příběhy, pověsti nebo i historické anekdoty v takové podobě, v jaké se předávají v lidovém podání. Starý známý útvar balad a romancí si Neruda přetvořil a současně někdy i setřel hranice mezi oběma. V Nerudových baladách není tragické osudovosti, tragika se však může objevit v romanci. Její základ je ovšem vždy sociální. Opouští tradiční nadpřirozené motivy a přiklání se k motivům života pomocí humorného i ironického zpracování.

Balady: Balada pašijová, Balada horská, Balada dětská, Balada česká, Balada zimní, Balada stará -stará, Balada tříkrálová, Balada májová, Balada rajská, Balada o duši Karla Borovského, Balada o polce, Balada o svatbě v Kanaán

Romance: Romance o černém jezeře, Romance o Karlu IV., Romance o jaře 1848, Romance italská, Romance helgolandská, Romance štědrovečerní

Náměty: biblické a legendární (většina, Romance Štědrovečerní, Balada rajská, Balada májová), národní (Balada česká, Balada o Karlu IV, Romance o jaře 1848), tragické lidské osudy (Balada dětská, Balada horská) balady staršího typu (Balada helgolandská, Balada stará - stará).

Obsah:

Balady:

Balada dětská

Dítě v noci rozmlouvá se smrtí, která ho chce vysvobodit od nemoci a vzít sebou do nebe. Dítě se zdráhá, protože se bojí, že bude matce chybět. Smrtka dítě přesvědčí, že tak bude mamince lépe, že se zbaví velkého trápení.

Balada zimní (nadpřirozený námět)

Čaroděj dojde v zimní chumelenici k šibenici a kouzlem vzkřísí tři lupiče. Nechá je tropit dál jejich neplechu a nechá si od nich přinést věci pro jejich vlastní pohodlí. Lupiči ukradnou věc ale chudým nebo nemocným. Za to je stihne trest - ráno lidé naleznou místo tří hned čtyři oběšence.

Témata, do kterých materiál patří