Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Bylo nás pět

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.2 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Karel Poláček: Bylo nás pět (1946)

Literárně historický kontext

Zasadit dílo do kontextu autorovy tvorby: Autorovo poslední a zároveň nejznámější a vrcholné dílo. Bál se transportu do koncentračního tábora a aby zahnal smutek, píše tuto knihu (tajně), v níž vzpomíná na své dětství na maloměstě. V koncentračním táboře nakonec umírá a toto dílo je vydáno posmrtně roku 1946.

Zasadit dílo do literárního/obecně kulturního kontextu: Nástup Hitlera k moci. Transport Židů do koncentračních táborů. Druhá světová válka. Pátečníci.


I. část

Časoprostor: období první republiky, Rychnov nad Kněžnou

Literární druh a žánr: druh – epika (próza), žánr – humoristický román

Analýza kompoziční výstavby textu:
Děj členěn do odstavců a oddílů, které jsou graficky označeny. Kompozice chronologická (od jara do zimy). Ich - forma => personální vypravěč (vypravěčem je Petr Bajza). Částečná autobiografie.

Zasadit výňatek do kontextu díla: ----------------------------------------------

Postihnout téma a motiv:
Téma: život na maloměstě očima dítěte, dětská dobrodružství.
Motiv: dětství, dětská dobrodružství, život za první republiky

II. část

Charakterizovat vypravěče: Vypravěčem je zároveň hlavní postava – Petr Bajza. (Personální vypravěč)
Pohovořit o hlavní postavě:
Petr Bajza - ústřední postava, syn majitele koloniálu; mezi svými kamarády vyniká velkou představivostí; upřímný, snaživý, ale často se nechá zlákat k nepravostem
Antonín Bejval - syn majitele povoznictví, Petrův spolužák; říká si vynálezce, ale jeho „vynálezy“ spočívají ve výmyslu nějaké nezbednosti, která obvykle končí pro partu špatně a vina nakonec ještě padne na Petra. Myslí si o sobě hodně a je lakomý.
Čeněk Jirsák - syn řemeslníka, rodina je silně nábožensky založená; své drobné hříchy si zapisuje do notesu, aby se jimi mohl u zpovědi „chlubit“. Kamarád/nekamarád.
Eduard Kremlink - syn bohatého a respektovaného berního úředníka; svého původu občas využívá, jinak je inteligentní a vcelku poslušný. Má psa Pajdu.
Josef Zilvar - syn válečného veterána, žije v chudobinci; o rok starší než zbytek pětice kamarádů, kouří, nadává, snaží se chovat dospěle

Vedlejší postavy:
Tatínek Bajza - Vede obchod se smíšeným zbožím. Přísný, ale spravedlivý, hodný a starostlivý. Rád by, aby se synek dostal dál než on.
Maminka Bajzová – hodná, rozumná, často zmírňuje tatínkovu přísnost
Kristýna = ,,Rampepurda“ – služka, pochází z horské vesnice Rampuše, bláznivá holka, všemu se směje, často se s Petrem škorpí
Eva Svobodová – Dcera místního cukráře. Občas chodí s Petrem a ostatními kluky. Petr se jí líbí a dává mu to najevo. Jemu se Eva taky líbí, ale stydí se to před kluky přiznat
Pan Fajst – místní občan, starý mládenec, zapšklý moralista a milovník starých mravů (kontroluje dětem uši a jestli zdraví, na vše si stěžuje)
Vařekovi – Petrův strýc a teta, lakomí, závistivci, nikomu nic nepřejí
pan Zilvar – otec Pepy, bojoval ve válce a přišel o nohu, bydlí v chudobinci, žebrá a pije
Otakárek Soumar – syn továrníka, ossamělý, má zálibu ve čtení mayovek, vernerovek,… chlapec z bohaté rodiny, rád by se kamarádil s ostatními chlapci, ale jeho vychovatelka mu to nedovolí
Alfons Kasalický – artista z cirkusu, ve školních předmětech (s výjimkou tělocviku vůbec neprospívá)
Karel Páta – šprt, neoblíbený
Mančinka – mladčí sestra Petra, batole
Ladislav – starší bratr Petra, učí se na kupce v Mostě

Postihnout vyprávěcí způsoby: Přímá, nepřímá řeč

Určit typy promluv: Monology i dialogy

III. část

Témata, do kterých materiál patří