Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Co bůh? člověk?

RTF
Stáhnout kompletní materiál zdarma (103.01 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu RTF.

Kontext autorovy tvorby:

Literárně-historickýkontext:

báseň-typická pro poezii českého baroka ve vrcholném období (1658,někdy se udává1659)Bridel sehrál v dějinách české literárněvědné barokologievýrazně inspirující roli:Bridelovo bádání přineslo zásadní pramenné objevy,různorodé ediční projekty,metodologicky inspirující studie i vášnivé diskuse a polemiky,a výrazně přispělo nejen k probuzení zájmu o české slovesné baroko,ale též k profilování samotné disciplínyZákladní idea díla bývá spojována s myšlenkami sv.Ignáce z Loyoly,zakladatele jezuitského řádu.Nejen dílo Bridelovo,ale i barokní kancionály duchovních písní,spisy barokních katolických kazatelů či jezuitské drama byly českou literární vědou „objeveny“ až v 30.letech20.Století.dílo napsal v orvní fázi svétvorby

Autorovo dílo stejného žánru:Příprava k výborné smrti (1680),báseň

autor vydal dílo v jedné knize spolu s Rozjímáním svatého Ignacia,Hodinkami o svatém arciotci Ignaciovi a Hodinkami o svatém otci Františku Xaveriovi.

Zařazení do doby:

-Pobělohorská literatura,české baroko

-vrcholné baroko

Znaky baroka

• kontrasty-v obrazech-chudoba přepych

• mysticismus-fantasie-hrůza smrti,směšnost života

• vnitřní napětí-obrazy,sochy-ztvárňovány v nějaké křeči,napětí

• odvrat od přírody,zaměření do vlastního nitra-obrácení k Bohu

• nedůvěra v rozum,absolutizace víry

• monumentalita-ohromnost

baroko =perla nepravidelného tvaru (z portugalštiny)

• kulturní a umělecká epocha2.poloviny16.století až do80.let18.století

• tří fáze

º rané baroko-1550až1600

º vrcholné baroko-1600až1740

º pozdní baroko (rokoko-umělecký směr Empír)-1740až1780

POBĚLOHORSKÁ LITERATURA

Následky porážky na Bílé hoře byly pro celý národ tragické.Habsburský vítěz potrestal smrtí přední účastníky odboje (červen1921 – poprava27 pánů na Staroměstském náměstí),zabavil majetek odbojné šlechty a měšťanstva a své odpůrce vypověděl ze země.Škody slovesné kultuře způsobila dlouhá válka,šíření němčiny a zákaz nekatolických náboženství.Do emigrace proto také odešla podstatná část vzdělanců,což se neblaze projevilo v lit.životě.

Lit.se rozdělila na dvě větve exulantskou a domácí.V exulantské lit.navazuje na předbělohorský vývoj domácí významný autor Pavel Stránský latinským spisem O státě českém a Pavel Skála ze Zhoře českým dílem o dějinách nekatolických církví Historie církevní.

Tvorba:obsahuje pansofické a renesanční ideály a barokní postoj k víře a rozumu.

ČESKÁ LITERATURA V OBDOBÍ BAROKA

Zatím co nejlepší síly národní kultury živořili v emigraci doma měl rozhodující vliv na lit.tvorbu Jezuitský řád,který zaměřoval lit.v protireformačním duchu.Rozvíjí se kazatelství,duchovni básnictví,jezuitské drama,nauková lit.a jiné.

Témata, do kterých materiál patří