Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Divá Bára

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.87 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Jméno: Michaela Mudrychová měsíc:

Záznam z četby k ústní maturitní zkoušce z českého jazyka a literatury

Dílo: Divá Bára Autor, popř. překladatel: Božena Němcová Literární druh: Epika Literární žánr: Povídka Zasazení díla do kontextu doby
  1. Doba vzniku (období, literární směr):

Český realismus v první polovině 19. Století

1940

  1. Okolnosti vzniku:

Božena Němcová slyšela vyprávět příběh a literárně ho zpracovala. Zasazení díla do širšího kontextu autorovy tvorby: Literární kontext F.L. Čelakovský, K.H. Borovský, Victor Hugo, K.J. Erben Výstavba literárního díla

a) Tematický plán

Téma díla: Děj se soustřeďuje kolem jedné hlavní postavy, na které autorka zdůrazňuje charakteristické mravní vlastnosti českého venkovského člověka. Doba a místo děje: V 19. Století ve vesnici v Ratibořickém údolí. Jedná se období národního obrození a počátku realismu v naší literatuře. Charakteristika hlavních postav:

Bářina matka – osamělá žena, která si za muže vzala pastýře, měli spolu dcerku Báru a po 2 letech zemřela na trápení

Pastýř Jakub – Bářin milovaný otec, silný muž, ne moc hezký, často býval zamračený, ale měl velmi dobré srdce

Bára – statná dívka, nehezká, ale hodná, milá, poctivá, pro druhé by se rozkrájela, měla husté havraní vlasy, orlí nos, veliké modré oči, svalnaté tělo a nepodobala se dívákm svého věku, nebojácná.

Mysivec – zamilovaný do Báry, její ženich

Důležité motivy: Kritika tehdejší morálky, pro kterou je nejdůležitější majetek a výše společenského postavení. Odsouzení jedince, který se odmítá ztotožnit s ostatníma.
  1. Kompoziční plán:

Chronologicky, er-forma, přímá řeč
  1. Jazykový plán:

Spisovný jazyk, objevují se i zde zastaralá slova

Archaismy, přirovnání, personifikace, zdrobněliny

Inpirace pro další autory a literární díla: Seifert – Vějíř B. Němcové, Erben Filmové či divadelní adaptace: 1949 – stejnojmenný film Celkový dojem a vlastní hodnocení: Tato kniha se mi líbila. Zaujala mě postava Báry, která šokuje svou přirozeností a výjimečností. Bára se ničeho nebojí, má velkou odvahu a nebojí se projevit sama sebe. Zároveň mi jí bylo i trochu líto, když se všichni vysmívali. Závěr knihy se mi líbil, protože Bára dokázala nalézt štěstí, přestože jí společnost zavrhovala. Podvojný deník Výpisek (alespoň 4): Komentář: Větší ještě podivení bylo na faře; a po celé vsi. Lidé mysleli, bůhvíjak Bára zkrotne, jak bude ponížená, - a ona se vrátila, co nevěsta a ještě k tomu takového muže. – Ani věřit tomu nemohli, že by to možná bylo, že by se mohla divá Bára komu tak zalíbit, - a ono se to stalo. „Ta má z pekla štěstí!“ povídala si děvčata – Opravdovou a velikou radost měla Eliška, když jí Bára svého ženicha přivedla. „Vidíš, Pánbůh ti splatil službu, kterous mně prokázala a za kterou jsi tolik zkusila…“

Témata, do kterých materiál patří