Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Evžen Oněgin

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.46 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Evžen Oněgin (1823 – 1831)

Alexandr Sergejevič Puškin

(1799 – 1837)

Ruský básník, prozaik, dramatik, kritik, publicista Alexandr Sergejevič Puškin se narodil v roce 1799, pocházel ze starého šlechtického rodu. Puškám vystudoval přední carské lyceum, kde se si jeho kantoři všimli, že má velké básnické nadání. Už v patnácti letech napsal známou báseň – Můj portrét. Po napsání satirických veršů o caru Alexandrovi I., mu hrozilo vyhnanství na Sibiř. Byl proto nucen odcestovat na jih a v roce 1824 se musel vrátit na příkaz cara do rodné obce. Básník měl stále problémy s cenzurou a tajnou policií. Úspěchu jeho krásné ženy zneužívali i jeho přátelé. Jeden z nich se do ní naoko zamiloval, aby donutil Puškina vyzvat ho k souboji. Při něm byl Puškám zraněn a brzy poté zemřel.

Alexandr Sergejevič Puškám byl pro ruskou literaturu velmi prospěšným spisovatelem. Díky němu tolik nezaostávala za západní Evropou. Byl osobností s mimořádným intelektem. Veřejnost ho srovnávala s takovými velikány, jako byl např. Dante, nebo Goethe.

Puškin psal poezii, prózu a drama. Jeho první díla, mezi něž patří pohádkový epos Ruslan a Ludmila, jsou ovlivněná doznívajícím klasicismem. V básnické povídce Kavkazský zajatec se přikládá k romantismu, přechod mezi romantismem a realismem tvoří tragédie Boris Godunov a historický román Kapitánská dcerka. Výrazné prvky realismu s faustovsky pojatým hrdinou obsahuje román Piková dáma.

Vydalo nakladatelství Máj v roce 1949, přeložila Olga Mašková, ilustroval Jiří Šalamoun, odpovědný redaktor Dušan Kubálek.

Autoři té doby

Romantismus ve světové literatuře

Novalis, George Gordon Byron, Michail Jurjevič Lermontov, Nikolaj Vasiljavič Gogol, Victor Hugo, Stendhal, Alfred de Musset, Edgar Allan Poe, Adam Mickiewicz

Celková charakteristika

Již titul tohoto románu ve verších nese jméno hlavního hrdiny, jehož životní příběh plasticky vystihuje prostředí ruské společnosti počátku 19. stol. Nesplněné sny a představy titulního hrdiny jsou v těsném, a přitom kontrastním sepětí s reálným obrazem doby. Oněgin je obrazem muže své doby, skeptického mladíka, který v duchu romantismu vždy touží po dosažení nedosažitelného.

Lyricko-epické dílo, spíše epika

Děj se odehrává v ruské vesnici, Moskva, Petrohrad, Oděse. Začátek 19. století

Postavy

Evžen Oněgin představuje typ schopného, vzdělaného, avšak lehkovážného šlechtice, který od počátečních úmyslů a velkých předsevzetí postupně upouští, až nakonec ztratí samotný smysl života a stává se znuděným věčně nespokojeným, tzv.: zbytečným člověkem. Jeho protějškem je mladý statkář Vladimír Lenskij, neúspěšný básník, nepraktický a naivní člověk. Ženské postav jsou pojaty taktéž protikladně; veselá a koketní Olga je typem extroverta na rozdíl od sentimentální, romanticky založené dívky Taťány, u níž jsou vyzdviženy vysoké mravní hodnoty.

Témata, do kterých materiál patří