Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Hamlet

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.32 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Název knížky: Hamlet

Žánr: tragédie

Autor: William Shakespeare (*23.04.1564 - †23.04.1616)

• anglický dramatik a spisovatel

• syn rukavičkáře, vystudoval gymnázium, v 18 se oženil s Annou Hathawayovou (26 let).

• 3 děti, nejdřív dcera, potom dvojčata (holka a kluk), křest dětí, pak na 7 let zmizel.

• kočovní divadelníci, poté různé londýnské divadelní společnosti

• 1594 morová epidemie (1 rok, nehrálo se), poté člen divadelní společnosti Služebníci lorda komořího.

• 1599 se společnost přemístila do The Globe Theater, WS spolumajitelem, 1613 požár

• návrat domů, smrt 23. 4. 1616 (v den svých narozenin)

• Pro Shakespearova dramata je typická neomezenost látky, času a místa, zobrazení pozemského života, kladné i záporné vlastnosti lidí, střídání veršů s prózou a spletitý děj. Příčinou tragédií je lidská vášeň nebo náhoda, základem je láska a pravda. Ženy v Shakespearových dramatech rozhodují o svém životě samostatně, jsou ideálem krásy, cílevědomé a ctižádostivé (=> znak renesance). V komediích je častá záměna osob a situační komika.

Další díla:

historické hry “Richard III., Jindřich VI“

tragédie “Romeo a Julie, Hamlet, Othello, Makbeth, Král Lear“

komedie “Jak se vám líbí, Večer tříkrálový, Zkrocení zlé ženy, Komedie plná omylů“

dramatické romance i poezie “Sonety“

Místo a doba děje: hrad Elsinor v Dánsku, děj se odehrává v autorově současnosti

Téma: pomsta za vraždu, život prince Hamleta

Obsah: Děj Hamleta se odehrává v Dánsku. Hlavní postava hry, jak již název napovídá, se jmenuje Hamlet. Hamlet je dánský princ. Strýc Claudius zabil Hamletova otce jedem, který mu nalil do ucha. Na veselé svatbě, kde si Claudius bere vdovu po Hamletově otci, truchlí jen Hamlet. Hamlet nic netuší do doby, než se mu zjeví duch mrtvého otce a řekne mu, že byl zavražděn. Duch krále Hamleta žádá prince, aby jej pomstil. Hamlet pomstu slíbí, a aby se přesvědčil, že duch krále nelhal, předstírá šílenství. Když přijedou herci, Hamlet je požádá, aby zahráli hru podle toho, jak Claudius zabil jeho otce. Při hře se Claudius prozradí. Při rozhovoru Hamleta s jeho matkou Hamlet zabije Polonia (královský komoří) v domnění, že je to Claudius. Hamlet je dopaden. Král Claudius slíbí královně, že ho zachrání a vraždu Polonia svede na Hamletovo šílenství. Posílá Hamleta do Anglie, ale s tajným dopisem pro anglického krále, ať dánského prince v Anglii popraví. Loď ztroskotá a Hamlet se vrací do Dánska. Claudius se spolčí s Leartem a dožene ho k tomu, že Leartes vyzývá Hamleta na souboj. Dánský král pro jistotu dá Leartovi ostrý meč namočený do jedu, zatímco Hamlet záměrně dostává meč tupý. Na pohřbu Ofélie dojde k souboji mezi Leartem a Hamletem. Hamlet vyhrává, ale je zraněn otráveným mečem. Před smrtí však ještě zabíjí Claudia.

Témata, do kterých materiál patří