Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Hamlet

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.03 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Děj a kompozice

Převážná část děje se odehrává v prostoru královského hradu Elsinor. Na jeho hradbách se zjevuje duch Hamletova mrtvého otce. Kralevic se od něj dozvídá, že byl zavražděn svým bratrem, Claudiem, který pojal Hamletovu matku následně za manželku, a sám se tak stal králem. Hamlet od té chvíle nemyslí na nic jiného než na pomstu. Předstírá šílenství, aby snáze odhalil smýšlení lidí ze svého okolí. Není si zcela jist strýcovou vinou a hledá možnost ověření. Tu přinášejí potulní herci. Hamlet do jejich hry vloží pasáž popisující královu vraždu a čeká na strýcovu reakci. Ten svým úprkem potvrdí, že je vinen. Hamlet ovšem znovu váhá se svou pomstou, když vidí, jak se strýc snaží modlitbou očistit. Při rozhovoru s matkou princ nechtěně zabíjí Polonia, otce Ofélie. Ta zešílí a nešťastnou náhodou utone. Strýc Claudius posílá Hamleta do Anglie, kde má být popraven. Ten však lest odhalí a vrátí se zpět do Dánska, kde je svědkem Oféliina pohřbu. Laertes viní Hamleta z podílu na smrti své sestry a vyzývá ho k boji. Ten je nerovný, protože jeho zbraň je otrávená. Výsledkem je smrt jich obou, krále i Hamletovy matky. Vymírají tak oba rody.

Jazyk a styl

Typické jsou Hamletovy dlouhé filozofické monology, v nichž se snaží rozumem pochopit smysl lidské existence a historického dění. Stylově se autor pohybuje od vtipných až sarkastických poznámek cynických hrobníků na adresu mrtvé Ofélie až po vážné výstupy tragických postav trýzněných duševním neklidem. Příznačné jsou dvě jazykové roviny prince Hamleta. Jedna z nich je vážná, druhá má vyjadřovat „šílenství“. Hamlet hovoří v slovních hříčkách, které jsou pro ostatní neprůhledné. Tato jejich „slepota“ je však dána setrváním na tradiční,, modelu komunikace, plném frází, kdy vše je řízeno etiketou, zdravý rozum zde nemá místo.

Děj je popisován v Ich - formě

Okolnosti vzniku díla

Hra je svým způsobem alegorií doby, pro niž je charakteristická krize humanismu a renesance. Racionalita nesplnila očekávání. K řešení problémů mnohdy nejenže nepřispívá, ale může mu i bránit. Na druhou stranu právě rozum Hamletovi pomohl odkrýt faleš a masku nového krále. Právě alžbětinská doba byla plná rozporů, kdy se vysoké mísilo s nízkým, vznešené s vulgárním.

Vliv díla

Jedná se o jedno z nejvlivnějších děl světového dramatu, které se projevilo v tvorbě jak českých, tak i zahraničních umělců. Nechali se jím inspirovat např. K. Čapek, V. Holan, E. F. Burian, I. Vyskočil

CITÁT Z KNIHY:

"Být, nebo nebýt. Jak to rozhodnout? Je důstojnější mlčky sklonit hlavu před potupnými šípy osudu, nebo vzít zbraň a příval trápení ukončit navždy vzpourou?
Zemřít, spát, a dost, už nebýt! V spánku najít klid po strastech duše, po tisíci ranách strpěných zaživa. To by byl cíl, po jakém možno toužit - zemřít, spát!

Témata, do kterých materiál patří