Horalka – Alberto Moravia
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
HORALKA – ALBERTO MORAVIA
italský spisovatel
literatura 20.století
neorealista ( neorealismus = umělecký směr, vznikl na poč. 20. stol. , ovlivnil literaturu a film - snaha o dokument, prosadil se hlavně v Itálii po druhé světové válce, tj. 40. -50. léta 20. stol. - zaměření na obyčejného člověka, chudého venkovana v reálných situacích, zájem o psychiku a sociální tematiku, popisný děj, znatelný kritický postoj k fašismu, uvědomění si nutnosti morální obrody)
volné pokračování románu Lhostejní (počátky fašismu v Itálii)
Tematika
literární druh – próza
literární útvar – román
hlavní téma – zachycení života italského obyvatelstva v období 2. sv. války
vedlejší téma – znásilnění obou žen Marokánci (první vojáci vítězné francouzské armády),
název – La ciociara (1957) / la čočara/ = Dvě ženy (označení pro silnou, ráznou venkovskou ženu)
Postavy
Cesira – 35 let, hlavní postava, vypravěčka děje, pochází z Ciociare (chudý kraj mezi Římem a Neapolí), nevzdělaná ( řídí se „selským rozumem“), v 16 letech provdána do Říma za obchodníka (nešťastné manželství – velký věkový rozdíl, sukničkář), vdova – převzala hokynářství (obchod), statná, silná, pracovitá, rázná, schopná najít řešení různých situací, nezájem o válku, zájem pouze o obchod, potraviny a dceru (nejdůležitější hodnoty v jejím životě)
Rosseta – vedlejší postava, dcera Césury, 18 let, označována jako anděl, světice = největší bohatství pro matku, příliš do děje nezasahuje, zcela závislá na své matce a poslušná, změna charakteru postavy po znásilnění = prostitutka (žena bez morálky)
Michele /mikele/ - vedlejší postava, vzdělaný mladý muž, žije na venkově u rodičů, jediný skutečný přítel Césury a její dcery ve Sv. Eufemii, odmítá život svých rodičů i fašismus, odvlečen Němci a pravděpodobně zastřelen (hrdina = ochránil venkovany)
vesničané, vojáci, uprchlíci…
Děj
Římská obchodnice Cesira, která zbohatne na černém trhu s potravinami, ale protože má velký strach z bombardování, rozhodně se odejít z Říma na venkov, kde vyrostla. Venkov si velmi idealizuje, nalhává sobě, i své dceři Rosettě, že je to jen na několik dní. Když se dostanou do podhorského městečka Fondi, jsou nuceny nějaký čas žít u rodiny Conccety. Po čase ale zjistí, že je to rodina zlodějů a podvodníků, a když Concceta naléhá, aby Rosetta dělala služku u nacistů, Cesira se rozhodne odtamtud utéci.
Vyhledá obchodníka Tomassina, který jí zajistí malý přístřešek v horské vesnici Sv. Eufémie. Tam stráví několik měsíců. Seznámí se s Michelem, velice vzdělaným mladým antifašistou, a vytvoří se mezi nimi citové pouto. Když kraj začnou osvobozovat Američané, usoudí Cesira, že je čas vrátit se do Říma. Sejdou dolů do Fondi, ale tam se dozví, že v žádné případě není možné se do Říma dostat. Na Fondi padají bomby, a Cesira chce do vesnice, kde žili její rodiče. Když se tam dostanou, zjistí, že je vylidněná. V místím polorozbořeném kostele jsou přepadeny skupinou marockých vojáků a Rosetta je znásilněna. Od tohoto okamžiku se zcela změní.