Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Literární interpretace - 1984

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24.79 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Šimon Žáček, 4. B

LITERÁRNÍ INTERPRETACE č. 16

  1. Název díla: 1984

Autor: George Orwell

Základní informace o autorovi: George Orwell (r. 1903 – r. 1950) byl britský novinář, esejista a prozaik. Narodil se jako Eric Arthur Blair v indickém Motihari do rodiny koloniálního úředníka. Dětství prožíval v Anglii v Oxfordshiru, zde studoval soukromou střední školu, studia ukončil v Etonu. Poté se přidal k Indické imperiální policii v Barmě, ve svých 25 let však odešel na protest tamnímu koloniálnímu utlačování. Aby utekl od minulosti, vrátil se do Anglie a zvolil si pseudonym podle oxfordshirské říčky Orwell. Začal působit jako novinář na volné noze v Londýně a Paříži. Ve 30. letech také napsal první romány a delší úvahové soubory. Aktuální evropské dění jej výrazně zformovalo v levicově orientovaného autora a odpůrce nacismu a fašismu. Proto se přidal k legiím socialistického hnutí ve španělské občanské válce. Zde utrpěl zranění a vrátil se zpět do Anglie, přispíval pravidelně esejemi do Nového anglického týdeníku, a později komentáři do BBC (rubrika As I please). Druhé světové války se nemohl zúčastnit kvůli tuberkulóze, a tak vše popisoval zpovzdálí. Ve 37 letech novinařiny nechal a věnoval se spíše léčení nemoci. Přesto těsně před smrtí napsal své nejdůležitější romány – Farmu zvířat (1945-6) a 1984 (1948-9). Krátce po dopsání 1984 ve věku 46 let spisovatel umírá. Orwell byl jedním z nejvýznamnějších britských esejistů a jeho dva zmíněné romány patřily k vrcholu sílící vlně odporu vůči totalitářství v jakýchkoli podobách. Mezi další výborné romány se zařazují Barmské sny, hold Katalánsku a Nadechnout se. Orwellovy eseje vyšly jako kompletní soubor pod názvem Sebrané eseje, novinové články a korespondence. Ve všech jeho dílech se jasně projevují známky demokratického socialismu, kritika oligarchie a odsuzování lidské mocichtivosti a slabosti. Jeho vyprávěcí styl je naprosto unikátní a nelze jej zařadit do žádného směru. Jeho dílo ovlivnilo desítky autorů až do dnešní doby.

  1. 1. Literární druh díla: epika

Literární žánr díla: dystopický román

Námět díla: Předzvěst možné budoucnosti života plného strachu a nenávisti v nedobytném totalitním režimu, kde jsou potlačovány jakékoli lidské svobody a práva na úkor prosperity a funkčnosti režimu. Vítězství krutých machinací kolektivní oligarchie nad důstojností, nezávislostí, ctí, svědomím i vědomím jedince.

2. TEMATICKÁ VRSTVA

Děj – fabule: Román je rozdělen do tří částí (a ty do menších kapitol) + dodatek o principech newspeaku. V první části se seznamujeme s Winstonem Smithem, členem Strany v Londýně, který je součástí komplexního totalitního režimu v Oceánii řídícího se ideologií Angsocu. Ve fiktivní budoucnosti kolem roku 1984 je svět rozdělen na tři diktátorské velmoci (Oceánie, Eurasie, Eastasie), které mezi sebou střídavě válčí anebo spolu uzavírají mír. Tváří Oceánie je všudypřítomný Velký bratr, končetinami pak Vnitří strana a Ideopolicie. Winston pracuje pro Ministerstvo pravdy, upravuje všechny spisy a údaje podle aktuálního stavu Oceánie a vytváří nové lži. Tiše trpí nedostatkem svobody, jednoho dne se vrátí domů a z frustrace začíná psát myšlenky do deníku proti straně. Snaží se zjistit pravdu vzniku a principu Angsocu; tu hledá především v řadách proletariátu (spodní vrstva žijící v chudobných podmínkách), avšak neúspěšně. V druhé části Winston opatrně začíná milostnou aféru s mladou soudružkou Julií. V rámci omezených možností si nakonec pronajímá pokoj u pana Charringtona, prodavače starožitností (včetně deníku) v čtvrti proletariátu. Spojí se s členem Vnitřní Strany, O’Brienem, který jej verbuje jako člen Bratrstva proti Straně. Chvíli potom jsou Winston i Julie odhaleni, zatčeni, odloučeni od sebe a uvězněni. Ve třetí části se odhaluje, že O’Brien před Winstonem vše jen předstíral a že ho monitoruje již několik let. Postupným fyzickým i psychologickým mučením Winston podléhá nátlaku a opouští své antiideologické smýšlení. Zrazuje Julii a ztrácí svoji lidskost. Později je propuštěn a vidí se s Julií, oba si přiznají zradu toho druhého a rozejdou se. Z Winstona se stalo apatické individuum, kterému nezbyly žádné city a emoce až na lásku k Velkému bratru.

Témata, do kterých materiál patří