Literární interpretace č. 15 - Hordubal, Povětroň, Obyčejný život
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Povětroň byla nejzajímavější povídka, ale opravdu moc zbytečně dlouhá. Zde jasně vítězí forma nad obsahem, který by se dal hodně zestručnit. Nicméně tady to vyprávění z různých úhlů pohledu dostalo takovou nadstavbu v podobě, že člověk si může jen domyslet, jak to doopravdy bylo. V zásadě se tři různé interpretace téhož života ani po konci nevylučují.
Obyčejný život tak nakonec vyšel jako nejunylejší povídka. Zbytečně natahovaná první část pak člověku skoro znechutila velmi dobře propracovanou filosofickou myšlenku části druhé. Část třetí pak sloužila pouze k jakémusi shrnutí. Pozitivem zde bylo rozhodně, že čtenáři bylo vše jasně osvětleno; negativem, že se v rámci celkové kompozice jevila už trochu jako zbytečná.
A v tom je ten problém, Čapek se snaží jednotlivé příběhy obcházet tolikrát, přičemž v některých věcech máme už od začátku jasno a v těch dalších se děla větší a větší chaos. To je bohužel risk míchání prózy a filosofických idejí (zřejmé rys pragmatismu). Tyto povídky bych tedy doporučil spíše lidem v důchodu, nebo těm, kteří si udělají hodně času, aby mohli do této bezesporu zajímavé trilogie proniknout.
Použitá literatura:
Čapek, K.: Hordubal, Povětroň, Obyčejný život. Československý spisovatel, Edice SLUNOVRAT sv. 5: Praha. 1971
http://www.spisovatele.cz/karel-capek
https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Čapek