Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




William Styron Sophiina volba

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (70 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

WILLIAM STYRON – SOPHIINA VOLBA

William Clark Styron (11. 6. 1925 Virgínie – 1. 11. 2006 Massachusetts) byl významný americký spisovatel, prozaik, představitel tzv. jižanské prózy.

Narodil se ve Virgínii, otci z Jihu, který byl „opravdový Jižan“ a byl zvyklý na domácí otroky a mírumilovné matce, která pocházela ze Severu a učila syna lásce k přírodě a hudbě. Ta v jeho třinácti letech zemřela a on se s její smrtí těžce vyrovnával a bolesti z její ztráty přisuzoval některé své problémy pozdější doby – například alkohol, deprese, sklony k sebevraždě a drogy.

V druhé světové válce vstoupil do armády a bojoval v Tichomoří, po válce vystudoval Dukeovu univerzitu a působil jako nakladatelský redaktor pro několik nakladatelství. V 50. letech se vydal do Evropy, kde v Paříži potkal svou budoucí manželku, spisovatelku Rosy Bergunderovou, kterou si později vzal a s níž měl čtyři děti. V roce 1985 se zhroutil a začal se léčit z depresí.

Po svém nervovém zhroucení napsal zpověď Viditelná temnota a povídku Ráno na pobřeží a poté umřel po dlouhé nemoci na zápal plic v nemocnici v Massachusetts.

Jeho romány (Ulehni v temnotách, Dlouhý pochod, Přiznání Nata Turnera, Viditelná temnota: Memoáry šílenství, Ráno na pobřeží, Zapal ten dům…) se zabývají otázkami trestu, viny a rasismu a jsou ovlivňovány W. Faulknerem a nenápadně tím navazují na Dostojevského.

Za svou knihu Doznání Nata Turnera obdržel v roce 1968 Pulitzerovu cenu.

Vydání: Vydalo nakladatelství Odeon, v roce 1985, vydání druhé – neupravené vydání z hotových filmů, 694 stran. Z anglického originálu Sophie´s Choice přeložil Radoslav Nenadál.

Zařazení díla do literárního kontextu: Psychologický román, který je z části autobiografickým příběhem ze Styronova mládí, inspirován návštěvou koncentračních táborů v Československu a Polsku.

Děj se odehrává po druhé světové válce kolem roku 1947 v Severní Americe, kde se prostřednictvím hlavní hrdinky Sophie (původem Polky) stáváme svědky hrůz, kterých se nacisti dopustili na Židech a dalších náboženských skupinách a národech během války.

Styronův román je možno zařadit do kontextu poválečné prózy s tematikou holocaustu a zároveň do mimořádně silné tradice prózy amerického Jihu.

Žánrová charakteristika: Psychologický, historický a autobiografický román (vrcholný epický žánr mohutný svým rozsahem, dějem, počtem postav a myšlenkovým záběrem) patřící do velké epiky.

Kompozice: Kniha je členěna do šestnácti kapitol. Uspořádání témat v prostoru je z hlediska prostředí reálné, uspořádání témat v čase je chronologické i retrospektivní.

Děj je vystaven ve dvou rovinách, které se neustále prolínají. První z nich je současný příběh vyprávěný Stingem, který vytváří kulisu pro vyprávění Sophiino. V něm se Stingovi vyzpovídává ze svých zážitků z předválečného a později okupovaného Polska, ze vzpomínek na svého otce, který byl nadšeným antisemitou, vypráví o svém zatčení a nakonec věznění v koncentračním táboře v Osvětimi.

Témata, do kterých materiál patří