William Styron Sophiina volba
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
WILLIAM STYRON – SOPHIINA VOLBA
William Clark Styron (11. 6. 1925 Virgínie – 1. 11. 2006 Massachusetts) byl významný americký spisovatel, prozaik, představitel tzv. jižanské prózy.
Narodil se ve Virgínii, otci z Jihu, který byl „opravdový Jižan“ a byl zvyklý na domácí otroky a mírumilovné matce, která pocházela ze Severu a učila syna lásce k přírodě a hudbě. Ta v jeho třinácti letech zemřela a on se s její smrtí těžce vyrovnával a bolesti z její ztráty přisuzoval některé své problémy pozdější doby – například alkohol, deprese, sklony k sebevraždě a drogy.
V druhé světové válce vstoupil do armády a bojoval v Tichomoří, po válce vystudoval Dukeovu univerzitu a působil jako nakladatelský redaktor pro několik nakladatelství. V 50. letech se vydal do Evropy, kde v Paříži potkal svou budoucí manželku, spisovatelku Rosy Bergunderovou, kterou si později vzal a s níž měl čtyři děti. V roce 1985 se zhroutil a začal se léčit z depresí.
Po svém nervovém zhroucení napsal zpověď Viditelná temnota a povídku Ráno na pobřeží a poté umřel po dlouhé nemoci na zápal plic v nemocnici v Massachusetts.
Jeho romány (Ulehni v temnotách, Dlouhý pochod, Přiznání Nata Turnera, Viditelná temnota: Memoáry šílenství, Ráno na pobřeží, Zapal ten dům…) se zabývají otázkami trestu, viny a rasismu a jsou ovlivňovány W. Faulknerem a nenápadně tím navazují na Dostojevského.
Za svou knihu Doznání Nata Turnera obdržel v roce 1968 Pulitzerovu cenu.
Vydání: Vydalo nakladatelství Odeon, v roce 1985, vydání druhé – neupravené vydání z hotových filmů, 694 stran. Z anglického originálu Sophie´s Choice přeložil Radoslav Nenadál.
Zařazení díla do literárního kontextu: Psychologický román, který je z části autobiografickým příběhem ze Styronova mládí, inspirován návštěvou koncentračních táborů v Československu a Polsku.
Děj se odehrává po druhé světové válce kolem roku 1947 v Severní Americe, kde se prostřednictvím hlavní hrdinky Sophie (původem Polky) stáváme svědky hrůz, kterých se nacisti dopustili na Židech a dalších náboženských skupinách a národech během války.
Styronův román je možno zařadit do kontextu poválečné prózy s tematikou holocaustu a zároveň do mimořádně silné tradice prózy amerického Jihu.
Žánrová charakteristika: Psychologický, historický a autobiografický román (vrcholný epický žánr mohutný svým rozsahem, dějem, počtem postav a myšlenkovým záběrem) patřící do velké epiky.
Kompozice: Kniha je členěna do šestnácti kapitol. Uspořádání témat v prostoru je z hlediska prostředí reálné, uspořádání témat v čase je chronologické i retrospektivní.
Děj je vystaven ve dvou rovinách, které se neustále prolínají. První z nich je současný příběh vyprávěný Stingem, který vytváří kulisu pro vyprávění Sophiino. V něm se Stingovi vyzpovídává ze svých zážitků z předválečného a později okupovaného Polska, ze vzpomínek na svého otce, který byl nadšeným antisemitou, vypráví o svém zatčení a nakonec věznění v koncentračním táboře v Osvětimi.