Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
William Styron Sophiina volba

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (70 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Děj:

V létě roku 1947 v Růžovém paláci, jakémsi zvláštním penzionu, kde je vše od sklepa po střechu natřeno sytě růžovou barvou, dojde k setkání začínajícího jižanského spisovatele Stinga s poněkud zvláštním párem vášnivých milenců: krásnou Polkou Sophií Zawitowskou a Američanem Nathanem Landauem – též neobvykle hezkým. Velmi se s nimi spřátelí a Sophie mu vypráví svůj tragický životní příběh, odehrávající se v období II. světové války, kdy došlo k masovému vyhlazování slovanských národů a hlavně Židů.

Vypráví mu o svém dětství v Polsku, sňatku s otcovým studentem, pobytu v okupované Varšavě i hrůzném pobytu v Osvětimi, kde ztratila svou malou dceru Evu, kterou poslali do Brzezinky a svého syna Jana, kterého dali do dětského tábora. Stingo pozorně naslouchá jejímu vyprávění o nacistickém důstojníkovi Rudolfu Hessovi, kterého se pokusila svést, aby zachránila svého syna, o neskutečném utrpení, které si musela v Osvětimi vytrpět a o činech, kterých lituje a které si nikdy neodpustí.

Sophie nevypráví celý příběh najednou, ale v přerušovaných částech, ve kterých se stále více a více Stingovi otevírá a on tak poznává její bolest a smutek za všechno, co musela vytrpět.

Kromě minulosti se odehrává i přítomnost, a tou je Sophiin vztah s bouřlivým Nathanem. Sophie a Nathan spolu žijí už přes rok a v jejich vztahu je plno krásných ale i drsných chvil, které dělají jejich vztah výjimečným. A to kvůli tomu, že Nathan je velice vážně nemocný – trpí depresemi a schizofrenií, o které však Sophie nic neví a myslí si, že jeho hrubé chování způsobují drogy, které bere. Tak, jako neví o jeho nemoci, neví ani o jeho skutečném zaměstnání – tvrdí jí, že je vážený vědec a ona nemá důvod mu nevěřit. Někdy spolu zažívají ty nejkrásnější chvíle na světě, plné lásky a něhy a jindy jsou to chvíle bolesti, strachu a bezmoci – to především tehdy, když ji Nathan obviňuje z nevěry a mlátí ji.

Stingo si na jejich bouřlivý vztah plný rozchodů a následných shledání pomalu zvykne, protože si život bez nich už nedovede představit. Do Sophie je beznadějně zamilován a v Nathanovi se neobyčejně vzhlíží a obdivuje ho. Tak se tedy smíří se vším, co se mezi nimi děje a věnuje se radši psaní svého prvního románu, jehož slávou chce dobýt celý svět.

Jednou, zrovna když bylo už delší dobu jejich vztah idylický a vše se chystalo na svatbu, odjel za svým kamarádem na Jih, aby si trochu odpočinul a načerpal nové inspirace pro svou knihu.

Krátce předtím se mu ozval Nathanův bratr, aby mu pomohl rozmluvit Nathanovi – a hlavně Sophii chystanou svatbu. Pověděl Stingovi o těžké nemoci svého bratra, kvůli které byl nějakou dobu v sanatoriu, o jeho skutečném povolání – jím tak velevážený Nathan není žádný vědec, nýbrž jen pomocník v univerzitní knihovně.

Témata, do kterých materiál patří