Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
William Styron Sophiina volba

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (70 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Stingo si pak uvědomoval v jakém nebezpečí Sophie je, ale nevěděl, jestli a hlavně jak jí má tuto hrůznou skutečnost povědět tak, aby si nemyslela, že si vymýšlí proto, aby ji dostal pro sebe a také tak, aby jí neublížil, protože věděl jak moc je křehká a zranitelná.

Ale zanedlouho se musel vrátit zpět do Brooklynu, protože Nathan opět zmlátil Sophii a utekl s výhružkami, že ji zabije. Když se vrátil, Sophie mu vysvětlila, že tentokrát to bylo ještě horší než kdy jindy, protože měl Nathan zbraň. Uprostřed vysvětlování volal Nathan a oběma vyhrožoval, že je zabije. Tak se Stingo a Sophie sbalili a odjeli na farmu, kterou zdědil Stingův otec na Jihu.

Stingo si představoval, jak se se Sophií vezmou, založí rodinu a budou hospodařit na farmě s burskými oříšky. Nicméně pro Sophii bylo nesmírně těžké vzdát se Nathana, i po tom všem, co jí udělal a místo radosti ze Stingova plánování společné budoucnosti se radši věnuje alkoholu a dovypráví mu poslední část svého příběhu o tom, jak se musela rozhodnout, jestli pošle do spalovací komory svého synka nebo dceru, protože oba si nechat nemohla. Nakonec poslala na smrt Evu a nikdy si to neodpustila.

Poté, co Sophie Stingovi dopověděla svůj příběh, se spolu milovali. Druhý den ráno ale byla Sophie pryč. Od recepčního v hotelu, ve kterém se ubytovali se Stingo dozvěděl, že odjela za Nathanem. Velmi se na ni rozzlobil a rozhodl se, že bude pokračovat v cestě na farmu Virginie sám. Příliš pozdě si uvědomil, co se může v Růžovém paláci odehrát. Když se tam vrátil, byla již v bytě obou milenců policie. Nathan a Sophie spáchali sebevraždu - spolkli kapsli kyanidu. O této možnosti mluvili několikrát – zvláště Nathan, a proto to Stinga překvapilo jen lehce. Lehce překvapilo, ale těžce zasáhlo. Věděl, že smrt pro ně byla řešením. Nathan se zbavil svých depresí a Sophie neutišitelného pocitu viny, a takto zůstali navždy spolu.

Stingo se jejich smrtí velice trápil, zčásti si ji i kladl za vinu. Pak si ale uvědomil, že musí žít dál…

Témata: Jak už sám název napovídá, román pojednává o volbách – důležitých rozhodnutí ženy Sophie, která se po prožití nelehké části života dostala do Ameriky. Každý si musí někdy v životě zvolit cestu, kterou se vydá a vybrat, jakým směrem se bude jeho život dále odvíjet. Ale Sophie má těchto voleb hned několik a všechno to jsou zlomová a důležitý rozhodnutí, na kterých závisí nejen život jí samotné, ale i její rodiny – První klíčová volba je rozhodnutí, že nesouhlasí s otcem, který má antisemitistické myšlenky. Od tohoto rozhodnutí se odvíjejí další – riskovat svůj život pro nemocnou matku? Pomáhat protinacistickému komandu? Nechat zabít syna nebo dceru? Spolupracovat s nacisty a získat tak možnost svobody pro syna, nebo držet pospolu s ostatními vězni připravující vzpouru a následný útěk? Utéct do Ameriky? Vzít si Nathana? Spáchat sebevraždu? Tím vším si musí na první pohled křehká žena projít a zvolit si mezi jednotlivými volbami.

Témata, do kterých materiál patří