Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Literární interpretace - Povídky malostranské

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (25.82 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Šimon Žáček, 2. B

LITERÁRNÍ INTERPRETACE č. 7

  1. Název díla: Povídky malostranské

Autor: Jan Neruda

Základní informace o autorovi: Jan Neruda (r. 1834 – r. 1891) je považován za jednoho z největších českých literátů, a to v oblasti prózy i poezie. Stal se vůdčí osobností směru české literatury zvané májovci. Pracoval taktéž jako kritik, dramatik či novinář. Jeho dílo nejvíce ovlivnilo místo narození, tedy Malá Strana. Zde strávil dětství a dospívání, studoval na zdejším gymnáziu a pokusil se i kvůli nátlaku otce vystudovat právo. Po několika neúspěších v řadě úřednických zaměstnání a pozdějším studiu filosofické fakulty se vrhl na kariéru učitele češtiny a němčiny. Poté začal publikovat své básnické sbírky a později i prozaické povídky do řady časopisů (např. Květy, Lumír, Národní listy atd.). Avšak začátky nebyly lehké, neboť někteří čtenáři se dívali na Nerudovo dílo s opovržením pro jeho spontánní a upřímné vypravování. V jeho díle jej nevíce ovlivnila právě malostranská atmosféra plná optimismu a klidu,. Oproti jeho dílům měl Neruda neúspěšný milostný život, všechny jeho lásky ztroskotaly a nikdy se neoženil. Posléze taktéž propadl alkoholismu, pročež ho tisk často očerňoval; rovněž je znám pro svůj radikální antisemitismus. Avšak ke sklonku života se dočkal dostatečného uznání a po smrti byl pohřben dokonce mezi nejvýznamnější osobnosti na Vyšehradském hřbitově. Získává si čtenáře dodnes pro svůj ojedinělý styl popisování a vyprávění a rovněž díky originálním jazykovým schopnostem. Jak už zde bylo zmíněno, Nerudův umělecký rozsah byl opravdu veliký – psal básnické sbírky (např. Hřbitovní kvítí a Prosté motivy), prozaické povídky a novely (např. Arabesky a Povídky malostranské), divadelní hry či fejetony. Do generace májovců rovněž řadíme jeho vrstevníky – např. Jakuba Arbese nebo Vítězslava Hálka.

  1. 1. Literární druh díla: epika

Literární žánr díla: soubor 10 prozaických povídek a 2 novel posbíraných během několika let

Námět díla: Výjevy a příběhy z každodenního života měšťanů nižších a středních vrstev na Malé Straně v první polovině 19. století založené na základě autorových vzpomínek a věrného místopisu.

2. TEMATICKÁ VRSTVA

Děj – fabule (s popisem nejdůležitějších postav):

  1. Týden v tichém domě

Novela o životě různých rodin středostavovského typu v tradičním malostranském domě s dvorkem. Příběh je rozdělen na několik po sobě jdoucích/prolínajících se minikapitol vyobrazujících události během několika dnů v onom domě. Je zde několik dějových linek, z nichž popíšeme jen ty hlavní. Postavy nám jsou ve skrze představeny při náhlé smrti staré slečny Žanýnky. Syn hokynářky Václav je vyhozen panem domácím z úřadu a vrhá se na vratkou kariéru spisovatele. Zamračený pan domácí – úředník se setkává s finanční a manželskou krizí, jeho žena si přivydělává spravováním hadrů, drzá dcera Matylda čeká na vhodného ženicha a rozmazlená mladší dcera Valentina pracuje na kariéře zpěvačky. Hokynářka, paní Bavorová, má velikou vášeň pro sázení a díky ní přišla k velikému mění, zatímco její sousedka, hospodská, trne závistí. Výraznou postavou je rovněž vstřícný a milý pan doktor Loukota – starý mládenec, který touží po hospodyňce. Zamiloval se do nádherné Josefínky, ta však již má snoubence a ještě k tomu mu doktorova bytná paní Lakmusová podstrčí jeho dceru, stydlivou Klárku. S tou se nakonec ožení.

Témata, do kterých materiál patří