Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Povídky z jedné a druhé kapsy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (15.34 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Název knížky: Povídky z jedné a druhé kapsy

Žánr: povídky s detektivní tématikou

Autor: Karel Čapek (viz. Krakatit)

Místo a doba děje: Povídky se odehrávají v době autorova života převážně v Čechách.

Téma:

Povídkový soubor Povídky z jedné kapsy obsahuje detektivní, záhadné až magické příběhy obyčejných lidí. Vyšly poprvé v roce 1929. Nejde o klasické detektivní příběhy, Čapek se v nich více zabývá pozadím a noetickými otázkami, například co je přiměřený trest, řeší morálku a meze lidského poznání - co je pravda, co je skutečnost. Dále zkoumají lidské poznávání. Ne všechny mají vyřešený konec. Subjektivní prožívání hrdinů, pravda je vždy relativní.

Jádrem povídek je hledání pravdy a spravedlnosti.

Obsah:

kniha je rozdělena na dvě části - jednu a druhou kapsu

ŠLÉPĚJE (1 kapsa) - nevyřešený případ o stopách ve sněhu. Když se pan Rybka vracel domů z šachového turnaje, narazil na šlépěje, které končily u jeho vrátek, což mu přišlo zvláštní, protože šlépěje vedly jen k nim a ne od nich. Záhadou bylo, kam se ten člověk, který šlépěje udělal, vypařil. Zavolal tedy policistu, ale ten tomu nevěnoval žádnou pozornost. Vysvětlil Rybkovi, že má na práci důležitější věci a odešel pryč.

BÁSNÍK (1 kapsa) - povídka vypráví o básníku Neradovi, který se stal svědkem havárie, při které auto porazí v Žitné ulici ženu. Policejní koncipient Majzlík se ho vydá vyslechnout, ale básník byl té noci opilý, takže si nic nepamatuje, ale během noci napsal báseň, která prozradí číslo SPZ a barvu auta.

PŘÍPADY PANA JANÍKA (1 kapsa) - Pan Janík byl obchodník s papírem a celulózou. Jeho život provázely náhody, které pomáhaly policii k vyřešení některých případů. Jednou například pomáhal četníkům nalézt mrtvolu zavražděné ženy a od vraha zjistil, kam tělo ukryl. Pak jel vlakem a neúmyslně přispěl k dopadení muže, který tiskl falešné peníze. Pak se opilý dostal jednou na tajnou schůzi protistátních politiků a oznámil to policii. Dostal nabídku, aby se stal detektivem, nakonec to odmítl, protože zjistil, že nemá „šestý smysl“. Pět let ho okrádal jeho společník ve firmě a on na to nepřišel.

ZMIZENÍ PANA HIRSCHE (2 kapsa) - pan Taussig vypráví příběh o zmizení starého pana Hirsche v Dlouhé ulici, který měl obchod s kůžemi a s perskými koberci a orientálními věcmi. Jednoho dne šel příručí pan Hugo do kontoru a pan Hirsch tam nebyl. A nikdo ho neviděl. Večer šel pan Hugo na policii ohlásit zmizení. Mrtvolu pana Hirsche našli v nádražní šatně v kufru. Tento případ řešil komisař Majzlík. Mrtvola měla modré, zelené, červené fleky, byla uškrcena. Pana Hirsche odnesli Arméni z kontoru v perském koberci (byly pašované). Arména našli podle nálepky na kufru.

Hlavní postavy:

Postavy neznázorňují velké kriminálníky, ale spíše drobné zlodějíčky. Také detektivové jsou obyčejní smrtelníci. Pokud to nejsou kriminálníci nebo policisté, jsou to obyčejní lidé, kteří pátrají po něčem neobyčejném. Některé postavy se objevují ve více povídkách, př. dr. Mejzlík.

Témata, do kterých materiál patří