Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Povinná četba - Dyk, Viktor - Krysař

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (62 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Konrád Roger, Líza — vedou krčmu, symboly hrubosti a podlézání

Faustus z Wittenberka — kouzelník, podle jeho slov pracuje pro ďábla, říká Krysaři, co všechno by mohl svou píšťalou dokázat

Vyprávěcí způsoby přímá řeč, polopřímá řeč, nevlastní přímá řeč, nepřímá řeč Typy promluv

monolog, dialog

er-forma

Interpretace a vlastní hodnocení

Krysař chce ušetřit město pro lásku, pro zbytečnost jakéhokoli snažení však nechá svou píšťalu zaznít naplno, zničí Hamelnské obyvatele. Přitom ztrácí svou píšťalu, tím i sám sebe a opouští měnící se svět, do kterého už nepatří. Autor kritizuje měšťáctví, hrubost, zneužívání veřejných funkcí, lhostejnost k neštěstí druhých, rozpor mezi snem a skutečností. Vystřízlivění končí smrtí. Čtenáři je předkládán protiklad krysaře a Seppa, strohý popis postav připomíná antickou tragédii.

Kniha zpočátku vycházela pod názvem Pravdivý příběh.

Je vytvořena na základě německé pověsti o krysaři, který roku 1284 zázračně očistil město Hameln od krys. Když nedostal slíbenou odměnu, odvedl děti měšťanů z města. Existuje několik verzí závěru – buďto je zavřel do jeskyně, odkud se již nedostaly, nebo je nechal utopit v řece, nebo po obdržení odměny děti vrátil. Dykův krysař odvádí pryč celé město z jiného důvodu – zklamání z nešťastné lásky a ze světa.

Na základě knihy byl vytvořen muzikál i film.

Ukázka textu

Pohádku o hoře Koppel a o zemi sedmihradské vypravovaly odedávna matky v Hammeln svým dětem; činila vrch tajemnější a lákavější. Pohádka vypravovala o sedmi hradech, které obklopují krásné údolí, jemuž není rovno na světě. Sedm hradů brání údolí; v sedmi branách stojí po sedmi rytířích v plné zbroji, aby nedali proniknout do údolí hoři ani žalu. Lidé jsou dobří v sedmihradské zemi! Neubližují si ani se neraní. Není tam hříchu ani viny. Nebe je jasné, nebe je čisté. – Oh, jak je krásně v sedmihradské zemi! Chcete, děti města Hammeln, vejíti v tento pozemský ráj? Není nic snadnějšího. Vystupte na Koppel; v propasti, která se tam otvírá, je brána do Sedmihrad. Nutno však jíti tmou a nocí, smutnými a vyčítavými hlasy. Jenomže projdete-li tím vším, jak je vám rozkošně a blaze!

A píšťala krysařova, když promluvila o bílých šatečkách družičky, úsměvu, dítěti, čistotě prvého snu, když promluvila o tolikerém hříchu a tolikeré zradě, o tolikeré neřesti a tolikerém kalu, o tolikeré bídě a tolikeré únavě, rozjásala se opět. A mezi pestrým zástupem lidí z Hammeln, sledujícím krysaře, radostně nějak to zašumělo. Nebylo nikoho, kdo by neporozuměl. Ano, jde se v zemi sedmihradskou. Ano, země sedmihradská čeká. Ano, je možno jinak žít. A všichni, muži, ženy, děti, opouštěli blátivý život Hammeln v touze, kterou napovídala krysařova píšťala. Matky tiskly nemluvňata prudčeji na svá prsa: bude to jiný život, krásnější život! A starci, téměř nad hrobem stojící, zrychlili krok: je ještě nutno urvat několik dní, několik hodin, několik vteřin krásnějšího života!

Témata, do kterých materiál patří