Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vrstvy národního jazyka a možnosti jejich využití v uměleckém textu

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (41 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  1. Obrazná pojmenování jsou zvláštním druhem využívání slovní zásoby zejména v umělecké literatuře.

  2. Slova mnohoznačná a jednoznačná

Většina českých slov má několik významů. Často užíváme slov v přenesených významech (např. hlava, koruna, jazyk, oko). Jednovýznamová slova se vyskytují jen v malé míře; jsou to vlastní jména (Praha, Sněžka), zvukomalebná citoslovce a od nich odvozená slovesa (cink – cinknout) a některé odborné názvy (tečna, sloveso, vodík)

  1. Synonyma

Synonyma jsou slova nebo slovní spojení, která pojmenovávají jeden a týž předmět nebo jev. Někdy mají význam úplně stejný (mluvnice – gramatika), jindy jen podobný (hrdý – pyšný). V určitých situacích se dají vzájemně zaměňovat.

  1. Antonyma (opozita, slova protikladná)

Antonyma jsou slova nebo slovní spojení, která označují skutečnosti stejného druhu, ale mají protikladný význam – např. prodat – koupit, velký – malý.

  1. Homonyma

Homonyma jsou slova, která mají stejnou podobu – písemnou nebo mluvenou, avšak jejich významy se liší. Mají buď různý původ, nebo sice stejný původ, ale dnes již společný základní význam nedokážeme rozpoznat – např. žít: žít trávu, žít klidně; vinný: vinný ocet, vinný člověk.

  1. Výrazy automatizované

Výrazy automatizované jsou takový slova a slovní spojení, která častým užíváním v určitých situacích ve stále stejném významu se stala samozřejmostí a jejich užití se za určitých okolností předpokládá – např. Dobrý den, Jak se máte?, Veselé Vánoce atd.

  1. Výrazy aktualizované

Výrazy aktualizované jsou taková slova a slovní spojení, která upoutávají pozornost čtenářů nebo posluchačů svou neotřelostí, neobvyklostí. Často se užívají v nadpisech novinových článků.

Témata, do kterých materiál patří