Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČD – 1984

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (29.02 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

8.4. Časoprostor úryvku: přesná doba není uvedena, ale jedná se o alternativní budoucnost kolem roku 1984. Místem děje je Ministerstvo lásky, kde Winstona vedou ze soudní síně na místo popravy.

8.5. Časoprostor díla: dílo se odehrává v alternativní dystopické budoucnosti, pravděpodobně v období kolem roku 1984. V této budoucnosti je svět rozdělený na tři superstáty –Eurasii, Oceánii a Eastasii a vládnou mu totalitní režimy. Všechny tři superstáty jsou v neustálé válce. Děj se odehrává především v Londýně, který je hlavním městem Oceánské provincie Územní oblast jedna. Winston v knize navštěvuje střídavě svůj byt na Sídlišti vítězství, svoje pracovní místo na Ministerstvu pravdy a poté pronajatý byt, kam tajně chodí s Julií.

8.6. Kompoziční výstavba úryvku: postup je chronologický a úryvek je členěn do odstavců.

8.7. Kompoziční výstavba díla: dílo je členěno na tři části, které se dále dělí na kapitoly. Kompozice je chronologická a kniha obsahuje retrospektivní vstupy (Winstonovo vzpomínání na bývalou manželku a na dětství).

8.8. Literární druh a žánr:

Druh: epika.

Žánr: antiutopický román se sci-fi prvky.

9.1. Vypravěč / lyrický subjekt úryvku: vypravěč je personální, užívá er-fromy a jde o vnitřní monolog.

9.2. Vypravěč / lyrický subjekt díla: vypravěč je personální, sleduje osud Winstona Smitha a používá er-fromu.

9.3. Postavy úryvku:

Winston Smith – Winston je muž ve středních letech, který nesouhlasí se Stranou a staví se proti ní. Je celkem odvážný, a především je svůj, což je v tomto světě nežádoucí. I přes obrovské nebezpečí projeví touhu stát se členem zakázaného mýtického bratrstva. Je v něm jakási divokost. Jeho asi nejdůležitějším povahovým rysem však je jeho obyčejnost – je to obyčejný člověk jako kdokoliv jiný. Hodně lidí si knihu oblíbilo právě proto – protože lidé (a hlavně lidé, co si prožili totalitní nadvládu), v něm mohli spatřit odraz sama sebe.

9.4. Postavy díla:

Winston Smith

Julie – Julie je mladá dívka, která navenek působí jako stranička, ale uvnitř je nespoutaná a divoká. Je odvážná, důsledná a šikovná. Sdílí Winstonovy pocity vůči Straně, ale můžeme zde pozorovat jistý generační posun (ve smyslu že například nevnímá, s kým je zrovna válka a ani nezaregistrovala náhlou změnu nepřítele, na rozdíl od Winstona).

9.5. Vyprávěcí způsoby úryvku: vnitřní monolog Winstona

9.6. Typy promluv úryvku: pásmo vypravěče

10.1. Jazykové prostředky a jejich funkce ve výňatku:

Jazyk je spisovný, je zde užito neutrálních slov (chodba, slunce, střela)

V knize jsou použita autorem vymyšlená slova – tzv. newspeak, který je zjednodušenou verzí angličtiny. Mezi takovéto neologismy patří např. doublethink, lamini, angsoc, pluscold apod.

10.2. Tropy a figury a jejich funkce ve výňatku:

Témata, do kterých materiál patří