Literatura k maturitě: 2 ročník čtvrtá část
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Karel Havlíček Borovský: Básník, novinář a literární kritik. Postromantický tvůrce české politické satiry, studoval teologii, avšak brzy zaujal kritický postoj k církvi a jejímu dogmantismu a byl z kněžského semináře vyloučen. V Moskvě pracoval jako soukromý vychovatel. Během pobytu zde studoval také slovanské jazyky a literaturu. Soustavně se začal věnovat novinářské činnosti, psal politické kritiky. Byl poslancem hájícím demokratické zásady. Několikrát byl souzen pro své články. Roku 1851 byl zatčen a deportován do tyrolského Brixenu. Do Čech se směl vrátit roku 1855. V té době byl již nemocný a krátce nato v Praze zemřel. Kritiku v podobě satirických a parodických skladeb namířených proti Církvi, Králi a Světu podal i v Epigramech. Vlastní zážitky ze svého začtení a deportování do Brixenu popsal Havlíček ve veršované skladbě Tyrolské elegie. Věrohodně zaznamenal skutečná jména i události a s ironickou nadsázkou podal kritiku policie a celého společenského systému. Křest svatého Vladimíra – zamýšlí se nad zneužíváním náboženství světskou mocí.
Dílo: Král Lávra: Je líčen jako hodný panovník, skrývá však tajemství – nosí oslí uši. Aby se tajemství nevyzradilo, nechává se stříhat jen jednou ročně a svého holiče následně nechává popravit. Výjimku udělá až u Kukulína, jehož matka se za syna přemluvila. Kukulín se stane královským holičem, avšak tíží jej královo tajemství, tak se s ním svěří vrbě. Když kolem vrby procházení muzikanti, jeden z nich si z vrbového proutku vyrobí kolíček k base. Z basy se pak začne ozývat, že král Lávra má dlouho oslí uši, že je ušatec. Král přestane své uši skrývat a lidé si na ně brzy zvyknou. Dokonce o králi tvrdí, že mu oslí uši sluší.
Josef Václav Sládek: Básník, novinář a překladatel, zakladatel moderní poezie pro děti, vyrůstal ve venkovském prostředí, jež silně zapůsobilo na jeho osobnost i tvorbu. Během studií na gymnáziu se spřátelil se Svatoplukem Čechem. Napříč procestoval Severní Ameriku. Strávil tam dva roky. Pracoval jako učitel, redaktor českých novin, jako pomocná síla na lodi, na farmě či na stavbě železnice. Působil též jako učitel angličtiny. Bolesti způsobené nervovým onemocněním Sládek překonával prací. Zemřel v rodném Zbiroze. Sládkovy literární začátky jsou spjaty s generací ruchovců. Podobu prvních sbírek ovlivnily jeho zážitky z cest po Americe a také osobní tragédie – po roce soužití mu při porodu zemřela manželka i s dítětem. Tyto dojmy zachytil v prvních dvou sbírkách Básně a Jiskry na moři. V nich se objevuje intimní lyrika, ale i vlastenecké a politické verše. Otevřenost vůči cizím vyspělejším literaturám a také především, že umění nemá sloužit jen vlasteneckým ideálům. Byl především lyrik a s oblibou tvořil sonety. Vrcholem jeho tvorby jsou Selské písně a České znělky. Sládek je prvním známým autorem poezie psané pro děti. Tyto básně jsou plné hravosti, podněcují dětskou fantazii a potlačují didaktičnost.