Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Václav Havel Dopisy Olze

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (193.3 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

„mám být ve vězení 64 měsíců bez jednoho týdne, tj. do 22. září 1984.“

Václav Havel v Dopisech Olze promýšlí nové hry, ale většinou nemůže psát, chybí mu milovaná svoboda, o které přemýšlí. Skrze dopisy nahlížíme také do procesu odsouzení, obhajoby, vazby, návštěv, soudu, nebo pravidel věznic (např. zakázané potraviny, povolené okruhy témat v korespondenci apod.) Dopisy samozřejmě doprovází také cenzura.

Havel v dopisech vzpomíná a představuje si „obyčejné“ momenty, které mu dělaly radost a které by si přál zažívat. V jednom z dopisu např:

Představoval jsem si, jak se potím v sauně, jak plavu v bazénu, jak se procházím po Malé Straně, spím ve své posteli a ve svém pyžamu,

Tyhle konkrétní vzpomínky, trýznivé touhy a znovu a znovu se vracející nutkavé představy a plány

  • Kniha je rozdělena na tři části (Dopisy č. 1–128- vyšetřovací vazba-Ruzyně, výkon trestu – Heřmanice a Plzeň-Bory, červen 1979–květen 1982, Dopisy č. 129–144- Plzeň-Bory, květen–září 1982, Reálie – informace o zatčení a procesu, vlastní obhajoba)

  • V knize je také pár fotografií Václava a Olgy Havlových

  • Dopisy jsou řazeny chronologicky, značené datem, číslované

  • Spisovný jazyk

Dopisy Olze jsou jedinečným vhledem do nitra člověka, izolovaného od radostí běžného života.

Po několik let strávených ve vězení psal Václav Havel své ženě Olze o všedních věcech, dotýkal se však i takzvaných vysokých témat. Posléze si vyvzdoroval na vězeňské cenzuře, že jeho korespondence přerostla v zásadní filozofické a mravní sebevyjádření moderního humanisty a demokrata. Dopisy Olze dávají jedinečným způsobem nahlédnout do myšlenkové dílny umělce, jehož samozřejmá, organická politická angažovanost vedla nakonec až ke křeslu nejvyššího představitele státu.3

Dopisy Olze je kniha, díky které opravdu můžeme nahlédnout do mysli tak významného, výjimečného, uznávaného a nenahraditelného člověka jako je Václav Havel. Jde o otevřenou a téměř jedinou komunikaci se světem, se ženou Olgou, s neustále pozitivní myslí Havla. Vedle Václava Havla mi bylo líto Olgy, která život v tomto období rozhodně neměla o moc jednodušší, nejenom s Havlovými seznamy potřebných věcí a neodbytných úkolů. V dopisech jsou momenty, které ve mně zanechaly stopu. Například celaskon o půlnoci na Silvestra. Tyto dopisy nám umožňují si připomenout osobnost Václava Havla a samozřejmě šílenou dobu normalizace a komunistického režimu, což je nesporně potřeba.

Zdroje:

Václav Havel – Wikipedie (wikipedia.org)

Politický vězeň (vaclavhavel.cz)

Václav Havel - Pražský hrad

  1. Michael Žantovský: Havel↩

  2. Václav Havel životopis | Databáze knih (databazeknih.cz)↩

  3. HAVEL, Václav. Dopisy Olze. 1.. vyd. Brno: Atlantis, 1990. 397 s↩

Témata, do kterých materiál patří