0. Revoluce 1848
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Zvítězila představa maloněmeckého sjednocení, začátkem dubna 1849 vypracovali ústavu nového německého spolkového státu a nabídli německou císařskou korunu pruskému králi. Fridrich Vilém 4. císařskou korunu odmítl. V květnu 1849 propukla další krátká povstání např. v Sasku, Vestfálsku, … V roce 1850 byl znovu obnoven německý spolek, kde o mocenskou převahu nadále soupeřilo Rakousko s Pruskem. Německé sjednocení rozřešil až později pruský státník Otto von Bismarck.
Pokus o sjednocení Itálie
Na Apeninském poloostrově se rovněž snažili o italské národní vzkříšení (risorgimento). Savojská dynastie převzala v roce 1848 vůdčí roli při sjednocování Itálie, když podstoupila boj s Rakouskem a se samotným papežem, který se nechtěl vzdát vlády nad papežským státem s Římem. Revoluce zde začala již v lednu 1848, kdy na Sicílii a v Neapolsku vypuklo lidové povstání, kdy si vynutili vydání ústavy. V březnu 1848 došlo k protirakouským vystoupením v Miláně a v Benátkách, kde byla vyhlášena republika s prozatímní vládou.
V červenci 1848 došlo k bitvě Rakouského vojska vedené maršálem Radeckým, proti sardinskému králi Karlu Albertovi. Karel Albert byl poražen v bitvě u Custozy a Radecký dobyl Milán. Ve stejnou dobu došlo k republikánským převratům v Římě a Florencii. Papež utekl z Říma, kde byla v únoru 1849 vyhlášena republika.
V březnu 1849 obnovil sardinský král válku proti Rakousku. Byl poražen a jeho syn, nový král Viktor Emanuel 1., uzavřel s Rakouskem mír. Ten přestal podporovat revoluční hnutí a pokus o sjednocení Itálie ztroskotal. Italské území si tak opět rozebrali Habsburkové, Bourboni, Rakousko, …
Bouřlivé události jara 1848 v Habsburské monarchii a v českých zemích
V Habsburské monarchii se šlechta a měšťanstvo začalo dožadovat na většího podílu na utváření veřejných záležitostí, zrušení roboty a slabšího centralismu. V uherské a české části se začalo probouzet sebevědomé národní cítění, oba se snažili zrovnoprávnit svůj jazyk s němčinou. 13. března 1848 došlo ve Vídni ke střetu vojsk s lidmi. Císař byl donucen propustit ze svých služeb kancléře Metternicha, vytvořil nová ministerstva a přislíbil vypracování ústavy, svolání říšského sněmu a zrušení roboty. Byla zrušena cenzura tisku a zavedeny občanské svobody. Uherské části říše se dostalo značné samostatnosti.
Koncem dubna vydala vídeňská vláda oktrojovanou ústavu, která platila po celou říši kromě Uher. Panovník a ministři byli odpovědni říšskému sněmu. S ústavou nesouhlasili vídeňští demokraté v čele se studenty. V květnu 1848 opět povstali a vynutili si odvolání ústavy. Císař Ferdinand 1. uprchl z města.
V Praze se sešlo měšťanstvo 11. března 1848 v restauraci Svatováclavských lázní, aby sestavilo petici požadavků. Tu dopracoval Svatováclavský výbor. České země měly nabýt větších práv a samostatnosti ve federalizované konstituční monarchii. Císař na petici odpověděl 8. dubna 1848 kabinetním listem, který prohlásil rovnoprávnost češtiny s němčinou v úřadování, zaručoval zřídit zemskou vládu a svolat zemský sněm na základě voleb. Svatováclavský výbor se rozšířil o známé měšťany a šlechtice a vznikl Národní výbor.