Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Husitství

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (42 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Husitství

Situace před husitskou revolucí

V čele státu Václav IV. (1378-1419) – neschopný, alkoholik, spory s církví i se šlechtou, navíc musí čelit snahám svých příbuzných, kteří ho chtějí zbavit titulu římského a českého krále ( bratr Zikmund, bratranec Jošt). Projevuje se i nedostatek stříbra- pokles hodnoty peněz. Čechy zasaženy morovou epidemií – umírá téměř polovina obyvatel, na ty zbylé velký tlak – musí plnit povinnosti i za ty zemřelé, dochází k výraznému poklesu životní úrovně – nespokojenost všech vrstev. Musí také jako římský král řešit papežské schizma, ale on není schopen rozhodnout – ztráta důvěry, nakonec sesazen z pozice římského krále ( 1410, nahrazen Zikmundem). S církví má problémy i v Čechách – spory s arcibiskupem Janem z Jenštejna, obětí sporů se stává Jan z Pomuku, kterého nechává Václav popravit (později prohlášen za svatého Jana Nepomuckého). Kvůli sporům s církví podporuje Václav kazatele, kteří církev kritizují – Jan Milíč z Kroměříže, Matěj z Janova, Konrád Waldhauser. Kritika církve vrcholí vystoupením Jana Husa. Ten káže v kapli Betlémské ( postavená výhradně pro kázání v češtině na konci 14. století), působí na univerzitě jako učitel a později jako rektor. Kritizuje církev hlavně za nevhodný způsob života, za prodej odpustků atd. Roku 1409 Hus vypracoval a Václav podepsal Dekret kutnohorský, který vyloučil Němce z rozhodování o pražské univerzitě ( potvrzen poměr hlasů 3:1 ve prospěch Čechů.) Němci odcházejí a univerzita se stává pouze českou školou- úpadek úrovně.

1412 – Hus kritizuje prodej odpustků v Praze, církev jej dává do klatby ( vyloučen z církve, zbaven práv), Hus se ale obhájil, přesto církev přitvrdí – nad Prahou vyhlášen interdikt (zákaz církevních obřadů, dokud bude Hus v Praze). Ten tedy odchází na venkov a káže pod širým nebem – kritizuje nejen církev, ale i krále a šlechtu – ztrácí jejich podporu, především podporu krále Václava.

1414 – pozván na koncil do Kostnice, aby obhájil své názory. Hus i přes varování svých přátel odjíždí, od římského krále Zikmunda dostává glejt (list zajišťující bezpečný průjezd do Kostnice). Tam ale zatčen, uvězněn, upálen. (6.7.1415) V Čechách velké protesty, davové bouře, kritika církve a krále sílí.

Vystupuje Jakoubek ze Stříbra s návrhem na přijímání pod obojí – lidé přijímají nejen hostii(tělo Páně), ale i víno ( krev Páně). To má být výrazem rovnosti mezi věřícími a kněžími. Symbolem se stává kalich, vyznavači kališníci.

1419 v Praze vrcholí spory mezi kališníky a katolíky, protest kališníků vede radikální kazatel Jan Želivský. Vzbouřenci zaútočí na novoměstskou radnici a tamní katolické konšele vyhodí z okna ( první pražská defenestrace ). Král Václav v důsledku mrtvice umírá pár dní poté. Začíná husitská revoluce.

Témata, do kterých materiál patří