Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Recenze - Zvěřinová -19 nám bylo pryč

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.78 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Na začátku díla je krátký úvod autorky s věnováním svým rodičům a sestře. Snaží se přiblížit okolnosti a sdělit důvod, proč knihu vydala a věří, že její svědectví pomůže ostatním pochopit tyto lidi a zamyslet se nad současnými problémy.

Další kapitolka nese název Totálně nasazení, ve které PhDr. Jiří Jožák stručně shrnuje historické okolnosti a popisuje, v jakých podmínkách se totálně nasazené dívky ocitaly.

Následuje hlavní část knihy – Devatenáct nám bylo pryč… Autorčin styl obsahuje spoustu citově zabarvených výrazů, které vyjadřují hlavně pocity a emoce. Používá také hodně přívlastků, aby byl popis co nejpřesnější. Občas se setkáme s přímou řečí, ale většina textu je psána v množném čísle (mluví za celou skupinu), případně v ich formě nebo v pasivu. Své myšlenky dělí do kratších odstavců, pod čarou jsou vysvětleny specifické pojmy – nejčastěji německé výrazy.

Závěrečná kapitola nese název: A co bylo potom!. Zde Jiří Jožák popisuje situaci po autorčině návratu domů v roce 1945 až do roku 2001. Lidé žádali odškodnění, kterého se jim po dlouhou dobu nedostávalo. Zakládali svazy a jejich činnost pronikala na médií. Roku 2000 alespoň částečně dosáhli svého.

Na konci knihy si lze prohlédnout mapu, ve které jsou zakresleny všechny ubytovny a pracoviště, se kterými se paní Stanislava Zvěřinová za svůj život seznámila. Také zde najdeme úryvky z její korespondence, fotografie s rodiči, kamarádkami i dalšími lidmi, se kterými se stýkala. Jsou zde zachyceny i snímky z ubytování v lágru, z výletu, které autorka s kamarády podnikala, aby se skryli před nálety. Poslední stránka zobrazuje autorčinu podobu v roce vydání knihy.

Kniha je tedy určena především pro ty čtenáře, kteří chtějí vědět, co musela zmiňovaná generace 1924, a později i další, zažít, a jaký to má dopad na současnost.

Témata, do kterých materiál patří