Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Esej - gulagy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (15.58 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Gulagy

Byl to systém koncentračních a pracovních táborů začal vznikat již od roku 1919 a svůj „rozkvět“ zažil za Stalinovy vlády. Gulag je zkratka pro Hlavní správu táborů, což bylo speciální oddělení tajné policie a ministerstva vnitra SSSR určené pro využití fyzické práce vězňů. Nejznámějšími tábory byly Nuzalský tábor, Donbaský tábor, Čerepovecký tábor na Sibiři, Omský tábor, Sachalinský tábor. Kromě kriminálníků a recidivistů tvořili velkou část vězňů zcela nevinní lidé zavření z nejrůznějších politických důvodů, na základě smyšlenek, národnostní příslušnosti nebo dokonce bez příčiny. Političtí vězni trpěli nejvíce, protože nejen kromě brutálních podmínek těžké práce a přístupu dozorců byli vystaveni šikany ze strany vězňů. Odhady historiků uvádějí celkový počet vězňů na 15–18 milionů, z nichž nejméně 1,5 milionu pobyt v táborech nepřežilo. Obětmi gulagu nebyly jen národy SSSR, ale i občané dalších zemí – Čechoslováci, Poláci, Maďaři, Francouzi, Američané a mnoho dalších. Síť táborů rozmístěná po celém území SSSR měla téměř 500 táborových správ, pod které spadaly desítky až stovky jednotlivých táborů a jejich celkový počet se odhaduje až na 30.000 táborů. Po smrti Stalina v roce 1953 počet vězňů výrazně poklesl a oficiálně byly gulagy zrušeny v roce 1960. Ale i potom existovala řada pracovních kolonií, kde byli drženi i političtí vězni, i když ne v tak otřesných podmínkách a takovém počtu, jako za Stalina.

Transport lidí do táborů spočíval nejprve v tom, že se z jejich domovů převáželi do tzv. rozdělovacích věznic a později z těchto věznic do pracovních táborů, které se nacházely na nejodlehlejších místech SSSR. V těchto táborech ruské úřady zavíraly nejrůznější lidi, jako třeba zločince, vrahy, politické vězně, dokonce i bývalé vojáky. Byli to vězni armády, bývalí zajatci, ale často i slušní obyčejní lidé, pod záminkou tří nebo čtyřdenních brigád. Tisíce úctyhodných a pracovitých dělníků, řemeslníků, a dokonce i intelektuálů bylo povoláno na pomoc své vlasti, která byla zničena válkou. Například na opravu mostů, silnic, do vojenských závodu pro výrobu zbraní a jiné práce. Mnozí z těch, kteří se vydali na "brigádu", se shromáždili na určených místech s vlastními pracovními nástroji. Výjimkou nebyli ani dělníci ze sousedních zemí SSSR. Byli vyzváni ruskými úřady a mezi jejich argumenty patřila pomoc Sovětskému svazu za svobodu. Cesta vlakem do distribučních věznic trvala několik týdnů a do jednoho kupé se podařilo nacpat přes 50 lidí. V takových podmínkách se stávalo, že někteří slabší vězni cestu ani nepřežili. Podobně tomu bylo i v distribučních věznicích, strava se zde skládala ze tří denních dávek. Byly převařené vody, kaše a 100-200 gramů chleba denně. Největší moc měli bandité, ti si mohli dovolit okrást a dokonce zabít spoluvězně. Existovali také informátoři a špehové, kteří vše zaznamenávali a hlásili strážím. Nejvíce utlačovaní byli členové jiných politických stran a političtí vězni. Strážní často drželi nad vězni, kteří jim odnášeli ochrannou ruku a měli lepší podmínky. Po druhé světové válce v roce 1945 začali vězni ve věznicích doufat, že Stalin udělí všeobecnou amnestii a že zatýkání je jen dočasný jev. Pohled na kruté zacházení s vězni a jejich nelidské podmínky se obyčejným lidem nikdy nenaskytl, protože distribuční věznice byly budovány v odlehlých částech železnic a u vleček. Přímo v pracovních táborech to bylo ještě horší, práce odsouzených a neodsouzených byla rozdělena do dvou dvanáctihodinových směn. Někteří pracovali v podzemí - v dolech, jiní na povrchu. V létě to nebylo tak obtížné a těžké, ale v zimě to bylo utrpení. Práce vězňů v prvních fázích gulagu spočívala především ve výstavbě nových táborů, kde jídlo bylo horší než v přechodných věznicích. Bylo zde jídlo z ryb, z napůl upečeného chleba nebo jen z mouky. Sníh byl pro ně tekutinou, nedostávali vodu, tu měli pouze, když v létě roztál sníh.

Témata, do kterých materiál patří