Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




DAS1_Zařízení na linkové vrstvě_a

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (519.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Proto není dovoleno, aby se v sítích s transparentními mosty vyskytovaly jakékoli smyčky, které by mohly způsobit zahlcení sítě. Topologie sítě bez smyček je zajištěna protokolem kostry (Spanning Tree Protocol, STP) specifikovaným v IEEE 802.1d, který automaticky zajišťuje průběžnou komunikaci mezi jednotlivými mosty prostřednictvím protokolových datových jednotek mostů (Bridge Protocol Data Unit, BPDU), zjišťování topologických smyček a jejich odstraňování pomocí blokování některých portů mostů. Protokol automaticky vybírá tzv. kořenový most (s nejvyšší prioritou), od něhož si každý jiný most počítá vzdálenost svých jednotlivých portů. Na základě zjištění paralelních cest k síťovému segmentu (smyčky), se zablokuje port nebo všechny porty paralelních mostů, kromě jediného (s nejkratší cestou ke kořenovému mostu). Každý segment lokální sítě tak bude dostupný z každého uzlu sítě právě jedinou cestou. Zablokované porty jsou v záloze pro případ, že by používaný port nebo most přestal být funkční, potom by došlo k novému „výpočtu“ topologie. Protokolové datové jednotky mostu se generují každé 2 s, aby byla zajištěna znalost okamžitého stavu sítě a v případě potřeby se opět vybudovala síť bez smyček „přepočítáním“ topologie.

Přestože není v principu dovoleno využívat paralelních cest mezi segmenty lokálních sítí propojených transparentními mosty podle protokolu STP, někteří výrobci na svých mostech dovolují využití rozložení zátěže do paralelních cest, které se však z hlediska protokolu musí jevit jako cesta jediná. Tato konfigurace má význam především při propojování sítí přes sériové spoje.

Source Route Bridging (SRB)

Most s cestou od zdroje (source route ) se používá pro prostředí Token Ring, a užívá zcela jiný přístup k věci, než most transparentní. V tomto případě je to zdrojová stanice, která je zodpovědná za většinu činností spojených s nalezením cesty k cílové stanici sítí propojenou mosty, zapamatování si cesty a také za identifikaci této cesty v rámci určeném dané cílové stanici.

SRB se samozřejmě odehrává na spojové vrstvě, ale IBM jako tvůrce SRB naneštěstí začala používat ve své metodě některé pojmy, které přísluší síťové vrstvě:

• route rozuměj cesta přes mosty a mezilehlé kruhy,

• source routing neznamená směrování, ale zjišťování cest k cíli zdrojovou stanicí,

• packet rozuměj rámec.

SRB pracuje následujícím způsobem. Pokud zjistí zdrojová stanice, že cílová stanice není stanice připojena ke stejnému kruhu (průzkum na lokálním kruhu nepřinesl odezvu), musí zjistit, jaké možnosti cest k cílové stanici existují. Vyšle výzkumný paket (explorer packet) pro zjištění všech možností cest sítí, výzkumný rámec putuje všemi mosty a kruhy, dokud se nedostane k cílové stanici (viz Obrázek 3: Zjištění cest v síti se SRB). Všechny mosty na cestě zaznamenávají své identifikační číslo a označení následujícího kruhu přímo do výzkumného paketu (s vyloučením duplikace, tedy smyček). Cílová stanice po obdržení výzkumných paketů vrátí všechny po cestě, kterou přišly. Po návratu výzkumných paketů (jednoho nebo více podle počtu cest v síti) je třeba vybrat z cest tu nejlepší. To se děje podle jednoho z následujících kritérií: první výzkumný paket, který se vrátil do vysílající stanice, označuje nejrychlejší cestu; paket s nejmenším počtem kruhů a můstků na cestě označuje nejkratší cestu; paket s největší přenosovou jednotkou (MTU) označuje nejprůchodnější cestu. Zvolená cesta se zaznamená v paměti jako pole RIF spojené s konkrétní cílovou stanicí.

Témata, do kterých materiál patří

Podobné materiály