Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




DAS1_Zařízení na linkové vrstvě_a

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (519.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Transparentní mosty

Transparentní (neboli učící se) mosty se používají pro prostředí Ethernet. Mosty se učí fyzické umístění stanic v síti prostřednictvím zdrojových adres v rámcích přicházejících na jejich porty. Pomocí sledování rámců si průběžně budují a aktualizují tabulku adres a k nim příslušných portů (za nimiž se stanice nachází). Na základě cílových adres rámců porovnaných s tabulkou adres se pak rozhodují, zda rámec zůstane „lokální“ (za most se nedostane, protože cílová stanice je na stejné straně mostu, odkud rámec přišel), nebo zda je třeba ho poslat dále do sítě (cílová stanice se nachází za jiným než zdrojovým portem mostu). Tato varianta nastává i v případě, kdy most cílovou adresu nezná, nebo kdy se jedná o všeobecnou adresu MAC (hexFFFF. FFFF.FFFF).

Transparentní most, jak název napovídá, je pro koncové stanice připojené k síti neviditelný a ty se mohou domnívat, že vždy komunikují se stanicemi na stejném síťovém segmentu. Most bere na sebe zodpovědnost za všechny funkce s propojením segmentů. Protože se při přenášení rámců prostřednictvím mostu nevyužívá síťových adres (logicky oddělujících adresu sítě nebo podsítě od adresy samotné stanice), ale ploché fyzické adresace typu MAC, výsledná síť je vlastně jednou doménou (jednou IP sítí nebo podsítí), v níž se šíří přenos rámců na všeobecnou adresu.

Vzhledem k tomu, že každý transparentní most propustí rámce s všeobecnou adresou, mohlo by snadno dojít k zahlcení sítě výhradně těmito rámci, pokud by se v síti s transparentními mosty nacházely smyčky. Na obrázku Smyčka v síti s transparentními mosty je uveden případ dvou paralelních mostů propojujících dva stejné segmenty (smyčka v síti), kdyby jediný rámec vygenerovaný stanicí A na všeobecnou adresu způsobil zahlcení sítě neustále kolujícími dvěma kopiemi původního rámce. Mosty totiž nemají schopnost zjistit, zda zmíněný rámec jimi již prošel, a zachovají se vždy stejně: pošlou ho všemi svými výstupními porty kromě příchozího.

Podobná situace by však nastala i v běžném případě individuálně adresovaného rámce určeného pro stanici B, vyslaného stanicí A. Rámec by byl podle platné tabulky adres v mostech 1 a 2 poslán na segment Ethernet 2. Stanice B by svůj rámec obdržela, sice duplicitně, ale v pořádku. Nicméně oba mosty by druhou kopii příslušného rámce, putujícího segmentem Ethernetu 2, dostaly rovněž. Nemusely by sice s rámcem jako takovým nic dělat, protože cílová stanice (B) teď leží v lokálním segmentu, ale musely by změnit údaj ve své tabulce adres: zdrojová stanice rámce, stanice A, již nesídlí na segmentu Ethernet 1, ale na Ethernetu 2. Tato informace je zcela zřejmě nesprávná, a neumožnila by ani odpověď stanice B stanici A, neboť rámec pro stanici A by byl považován za lokální. Další rámec vygenerovaný stanicí A by opět vyvolal změnu v tabulce adres a následný zmatek při předávání rámců mezi oběma stanicemi a segmenty.

Témata, do kterých materiál patří

Podobné materiály