Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




DAS1_Zařízení na linkové vrstvě_a

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (519.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Zdrojová stanice pak při jakékoli komunikaci s cílovou stanicí vkládá informaci o cestě přímo do datového rámce Token Ring ve formě identifikace posloupnosti kruhů a mostů na cestě. Popis cesty je umístěn do pole informací o cestě (Routing Information Field, RIF) v rámci Token Ring ihned za zdrojovou adresu (před datové pole). Existenci pole RIF označuje první bit zdrojové adresy: pokud je nastaven na 1, je v rámci pole RIF přítomno, v opačném případě nikoli.

IBM a později IEEE 802.5 limitují délku cesty v síti se SRB na 7 mostů a 8 kruhů (IBM) a 13 mostů a 14 kruhů (IEEE). Platí ještě další podstatné omezení: most může mít nejvýše dva porty pro podporu SRB. Protože se běžně používají mosty pro Token Ring s vyšším počtem portů, tato situace se řeší tak, že uvnitř mostu se vytvoří tzv. virtuální kruh, k němuž se připojují všechny porty mostu jakoby přes další, virtuální vnitřní mosty (viz Obrázek 4: Vnitřní struktura víceportového SRB mostu). Virtuální kruh i virtuální mosty uvnitř mostu jsou pak platnou součástí cesty v síti.

Mosty se zapouzdřením

Transparentní mosty ani mosty SRB nemusí být vždy propojeny přímo, ale mohou se propojovat na větší vzdálenost. K tomu se používá buď páteřní síť FDDI, nebo sériové spoje (viz Obrázek 5: Transparentní mosty propojené sériovým spojem). Při tomto způsobu propojení se využívá zapouzdření rámců Ethernet nebo Token Ring do rámce příslušného konkrétnímu transportnímu médiu a jeho použitému protokolu (např. FDDI, HDLC, LAPB). Ve skutečnosti jde o tunelování, tj. zapouzdření jednoho typu rámce do rámce jiného typu. Transportní prostředí poskytuje tunel, kterým se přenášejí rámce jinak nesrozumitelné v tomto prostředí (např.stanice připojená k transportnímu prostředí FDDI nerozumí rámci takto přenášenému mezi propojenými sítěmi).

Při volbě tohoto typu propojování prostřednictvím mostů je třeba brát v úvahu řádový rozdíl mezi přenosovými rychlostmi sériových spojů a lokálních sítí, neboť takové transportní prostředí se může snadno stát úzkým místem způsobujícím zahlcení sítě.

Heterogenní lokální prostředí

Jakmile se vedle sebe nacházejí lokální sítě obou odlišných typů, Ethernet a Token Ring, pak je to pro propojování na úrovni spojové vrstvy nejtvrdší oříšek. Vzhledem k odlišnostem nejen těchto dvou typů sítí (formát rámce, řízení přístupu k médiu a význam řídicích polí v rámci, velikosti rámce apod.), ale i způsobu využití mostů, je třeba přistoupit ke složitějším řešením. V jednodušší variantě, transparentní source routing, most (Source Route Transparent, SRT) ovládá dva moduly, jeden pro podporu transparentního mostu a druhý pro podporu SRB. Mohou k němu být připojeny sítě typu Ethernet a Token Ring, ale dokáže pouze propojovat rámce obsahující pole RIF pomocí SRB a vedle nich transparentně převádět rámce bez pole RIF. Nedochází tedy ke komunikaci mezi těmito dvěma světy.

Témata, do kterých materiál patří

Podobné materiály