Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Mezinárodní trh peněz

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (46.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

1 B = 1,7 A

neboť kupní síla 1B a 1,7A je stejná.

Teorie parity kupní síly obsahuje tvrzení, že se měnové(devizové( kurzy vyrovnávají tak, aby odrážely změny v cenové hladině obou zemí. Jestliže se cenová hladina v zemi A zvýší o 10% v porovnání s cenovou hladinou země B, znamená to, že se měna země B o 10% zhodnotí.

Změny měnového kurzu

Oběcně můžeme konstatovat, že změna kurzu je vyvolána změnou vztahu mezi nabídkou měny a poptávkou po měně. Každá změna kurzu znamená, že dochází ke zhodnocení(apreciaci) jedné měny vůči druhé měně, přičemž tato se naopak ve vztahu k první měně znehodnocuje(depreciace).

Apreciace marky

Cenová hladina a její pohyb je jedním z faktorů ovlivňujících měnový kurz. Působí i faktory další, neboť měnový kurz je výslednicí vztahu mezi nabídkou a poptávkou. Faktory ovlivňující nabídku měny či poptávku po měně mohou ovlivnit i měnový kurz.

Z krátkodobého hlediska jsou měnové kurzy ovlivňovány vývojem nabídky a poptávky po domácích aktivech, což bezprostředně souvisí s vývojem reálných úrokových měr.

Důležitým faktorem je také vývoj zahraničního obchodu.

devizový kurz cena a v A cena a v B cena b v A cena b v B 0,2A = 1B 200 1000 24 120 0,33A = 1B 200 600 40 120

Vidíme, že apreciace měny slevňuje zahraniční zboží do země dovážené(cena výrobku země A klesne na trzích země B na 600 měnových jednotek B).

Naopak depreciace domácí měny slevňuje domácí produkci v zahraničí. Růst exportů země A do země B vyvolává tlak na zvyšování poptávky po měně země A, tedy tlak na její apreciaci.

Bezprostřední vliv na měnový kurs vykazuje inflační znehodnocování měny, přičemž platí, že měna postižená vyšší mírou inflace se ve vztahu k jiným měnám znehodnocuje.

Vývoj měnového kursu je i vlivem stavu platební bilance. Je to účetní systém zaznamenávající všechny transakce, které realizují domácí subjekty se zahraničím, v průběhu sledovaného období.

Měnový kurs je především ovlivňován vývojem produktivity ekonomiky.

Směnitelné měny(jsou předmětem koupě a prodeje na devizových trzích) využívají systému pružných kurzů. Kurzy měn nesměnitelných se nevytváří na devizových trzích a budeme je charakterizovat jako kurzy nepružné.

Kurzy pružné existují v různých variantách, základní jsou:

1.kurzy volně pohyblivé(floating), jedná se o systém volných kursů,

pohybujících se na základě vývoje nabídky a poptávky bez státní

intervence.

2.řízený floating je systém, který je založen na intervencích na devizových

trzích.

3.fixní kurzy(pevné), představuje běžně užívanou soustavu, ve které je

pohyb kurzů povolen v rámci stanovených hranic pásma dohodnutého

mezinárodního obchodu. Jedná se o limitovanou pružnost. Centrální banka

zabezpečuje intervencemi na devizových trzích(npř. nakupuje nadbytečné

Témata, do kterých materiál patří