Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Bipolární tranzistory

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (151 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Stejně jako v tranzistoru PNP prochází i zde výstupním obvodem při proudu IE = 0 pouze nepatrný proud. Otevřeme-li napětím UBE přechod báze-emitor, přivedeme do oblasti báze z emitoru elektrony, jejichž převážná část pokračuje do kolektoru, kde vytvoří výstupní proud IC. Jen malá část z počtu přicházejících elektronů se uzavírá přívodem k bázi. Do kladného pólu zdroje IBE a tvoří proud báze IB.

Závěr : Z obrázku 95 a 97 vidíme, že oba druhy tranzistorů se liší polaritou působících napětí a směry procházejících proudů. To bere též v úvahu značka NPN nakreslená na obr. 97b. Rozdílné jsou majoritní nositelé proudu.

Základní zapojení tranzistoru

Tranzistor může být v obvodu zapojen třemi základními způsoby : se společnou bází (SB), se spol. emitorem (SE) a se spol kolektorem (SK). Je samozřejmé, že způsob zapojení nemůže mít vliv na vnitřní činnost tranzistoru. Různé chování tranzistoru v jednotlivých základních zapojeních je způsobeno využitím různých jeho elektrod ve vstupním a ve výstupním obvodu.

V dalším výkladu porovnáváme nejdůležitější vlastnosti tranzistoru NPN v těchto základních zapojeních. Veškeré závěry platí také pro tranzistory PNP. V zapojeních i v grafech je však nutné pro tranzistor PNP změnit polaritu všech napětích i smysly proudů.

První informaci získáme v průběhu voltampérových charakteristik (tzv. statistických, tj. měřených ss proudem). Pro tranzistor se SB je naměříme v zapojeních podle obr.98.

Budeme-li udržovat napětí UCB konst. (např. UCB = 10V) a budeme-li regulovat potenciometr P1 zapojením ve vstupním obvodu, získáme závislost proudu IE na napětí UBE, kterou nazýváme vstupní charakteristika. Její průběh pro křemíkové tranzistory je na obr.99a Odpovídá voltampérové charakteristice diody polarizované v přímém směru. Opakujeme-li měření při jiné hodnotě UCB (např. UCB = 3V), zjistíme, že průběh vstupní charakteristiky závisí na vstupním napětí UCB jen velmi málo.

Závislost vstupních proudů IC na výstupním napětí UCB nazýváme výstupní charakteristika. Můžeme ji určit při konstantním napětí UBE (obr.99b) nebo při konst. proudu IE (obr 99c).

Pro tranzistor SE získáme statické charakteristiky v zapojení podle obr.100. Vstupní charakteristiku představující závislost vstupního napětí na vstupním proudu naměříme stejně jako v zapojení SB, budeme-li udržovat konst. výstupní napětí. Průběhy jsou nakresleny na obr.101a. Jejich závislost na vstupním napětí je podobně jako v zapojení SB velmi malá.

Výstupní charakteristiky se měří opět při konst. vstupním napětí obr.101b nebo při konst. vstupním proudu obr 101c. Všimněte si, že výstupní charakteristiky se objevují od tzv. mezní přímky m tranzistoru, která prochází počátkem souřadnic a směřuje prudce vzhůru. Vlevo od mezní přímky nemůže z fyzikálních důvodů ležet žádný bod žádné vstupní charakteristiky.

Témata, do kterých materiál patří