Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Generátory pilových průběhů

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (216.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Použití dvou komplementárních tranzistorů umožní realizovat jednoduchý generátor trojúhelníkových průběhů. Schema zapojení je na obr.

Při nulovém napětí u1 je tranzistor T1 zavřen a T2 otevřen. Přes T2 se nabíjí kondenzátor C proudem IC2, nastaveným odporem R2 v bázi T2. Při vstupním napětí u1 = UCC je T2 zavřen, T1 otevřen a kondenzátor C se vybíjí proudem, nastaveným odporem R1 v bázi T1. Kmitočet a amplitudu výstupního trojúhelníkového napětí lze regulovat nabíjecí a vybíjecí časovou konstantou obvodu a opakovací frekvencí a šířkou řídících impulzů u1.

Linearizace pilových průběhů.

Linearitu pilových průběhů ovlivňuje jednak okolnost, že nenabíjíme kondenzátor konstantním proudem a také zátěž, připojovaná na svorky generátoru pilových napětí. Čím je tato zátěž menší a čím menší část nabíjecí exponenciály využíváme, tím je linearity průběhu lepší.

Problém linearizace výstupních průběhů lze řešit dvěma způsoby:

a) Linearizace pomocí kladné zpětné vazby, t.zv. bootstrap

Schema zappojení je na obr.

Kondenzátor C je nabíjen v časovém intervalu tA, tB přes diodu D odpor R ze zdroje UCC. Tranzistor T1 je zavřen řídícím napětím u1 na bázi. Na kondenzátoru C vzrůstá výstupní napětí u2, které je současně přiváděno na vstup emitorového sledovače T3 s velkým vstupním odporem. Výstupní napětí sledovače Au2 je přiváděno přes velký kondenzátor Cv do bodu 2 mezi diodu D a odpor R. Napěťové zesílení sledovače A ≈ 1. Jak se zvyšuje napětí na kondenzátoru u2, tak se zvyšuje napětí na výstupu sledovače Au2 a také napětí v bodě 2, takže napětí na rezistoru R zůstává konstantní. To znamená, že přes R teče konstantní proud, který nabíjí kondenzátor C. Po otevření tranzistoru T1 v čase tB se kondenzátor rychle vybije přes malý odpor otevřeného tranzistoru a po uzavření T1 v čase tA′ se proces opakuje.

Vazební kondenzátor Cv musí mít velkou kapacitu (např. 100μF). Je nabit na naznačenou polaritu na napětí UCC a ve zpětnovazebním obvodu působí jako zdroj konstantního napětí s velmi malým vnitřním odporem. V době přímého běhu pilového napětí na něm napětí poněkud poklesne a proto se musí před započetím dalšího přímého běhu počkat, až se jeho náboj doplní přes diodu D a emitorový odpor RE. Počítá se s mezerou mezi jednotlivými pilovými kmity asi 3RECv. Použije-li se místo kondenzátoru Cv Zenerova dioda ZD (spolu s odporem R2), potřeba mezery mezi pilovými kmity odpadá. Ovšem využití napájecího napětí je podstatně nižší, než v obvodu s kondenzátorem.

Linearizace pilových průběhů pomocí záporné zpětné vazby.

Druhou možností linearizace průběhu je zapojení pomocí t.zv. Millerova integrátoru. Princip zapojení je na obr.

Kondenzátor C je zapojen v obvodu záporné zpětné vazby invertujícího zesilovače s velkým zesílením. Podle obr. se v důsledku Millerova jevu uplatní kapacita C jako fiktivní kapacita Cvst mezi vstupními svorkami zesilovače.

Témata, do kterých materiál patří