Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Integrované obvody CMOS - Ročníková práce Elektrotechnologie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1001 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Obr.14. Kruhový oscilátor s omezením proudu

Předešlé zapojení VCO je velmi jednoduché a poskytuje efektivní řešení VCO na čipu v technologii CMOS. Za hlavní nevýhodu lze označit malou odolnost oscilátoru vůči rušení způsobeným kolísáním napájecího napětí. V synchronních digitálních obvodech vznikají vlivem současného spínání velkého počtu hradel proudové špičky, které způsobují prudké poklesy napájecího napětí. Toto kolísání napětí ovlivňuje zpoždění jednotlivých invertorů v oscilátoru a dochází tak k přídavnému fázovému šumu na výstupu oscilátoru. Tento problém lze částečně vyřešit oddělením napájecího napětí pro VCO a zbylou část obvodu. Zvýšení odolnosti proti pronikání rušivých signálu z napájecích linek lze však také dosáhnout použitím diferenciálních signálů, tj. nahrazením invertoru jednoduchým diferenciálním zesilovačem.

8.3.1 Modifikace kruhového oscilátoru

Diferenciální oscilátor i přes svoje nevýhody umožňuje dosáhnout vyšších kmitočtů než jednoduchý kruhový oscilátor. U kruhového oscilátoru je výstupní amplituda signálu rovna velikosti napájecího napětí, kdežto u diferenciálního oscilátoru může být výstupní amplituda značně malá, což umožňuje rychlejší změny výstupního signálu.

Obr.15. Zapojení kruhového oscilátoru se záporným zpožděním

I když se zdá, že zapojení jednoduchého kruhového oscilátoru již nelze zrychlit, existuje řešení. V odborné literatuře se označuje jako "negative – skewed delay scheme", neboli " zapojení se záporným zpožděním". Princip činnosti je znázorněn na obr.5. Základní stavební buňkou je modifikovaný invertor, u něhož jsou vstupy tranzistorů NMOS a PMOS odděleny. Tranzistor NMOS je buzen z předchozího výstupu X, tak jak je to obvyklé pro kruhový oscilátor. Tranzistor PMOS je však buzen z výstupu Y, který předchází výstup X o dvě zpoždění Π. Uvažujeme-li uzel X obecně jako i-tý v obvodu, pak uzel Y je právě (i - 2). Každý druhý uzel je brán z důvodu shodné fáze, neboť každý invertor má fázový posuv Π. Vztah obou signálů si lze představit jako záporné zpoždění Y vůči X, z čehož plyne název tohoto zapojení. Tímto zapojením lze kompenzovat pomalejší sepnutí tranzistoru PMOS, snížit zpoždění základní buňky a tím zvýšit pracovní kmitočet oscilátoru. Dále lze dosáhnout až 50% zvýšení kmitočtu oproti běžnému kruhovému oscilátoru. Zvýšení pracovního kmitočtu je však provázeno nárůstem spotřeby, neboť oba tranzistory PMOS a NMOS jsou po krátký čas otevřeny současně. I přes tuto nevýhodu poskytuje zapojení s záporným zpožděním řešení pro oscilátory v technologii CMOS bez pasivních prvků. Oba aktivní tranzistory jsou provozovány jako spínače, což redukuje fázový šum způsobený tepelným šumem součástek. Zapojení na obr.15 je pouze ilustrativní a neumožňuje nastavení pracovního kmitočtu. Oscilátory používané v PLL aplikacích však vyžadují možnost řízení kmitočtu alespoň v určitém rozsahu, ať již pro vlastní činnost fázového závěsu, tak mnohdy i díky rozptylu parametrů na čipu.

Témata, do kterých materiál patří