Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Obrazovky s elektrostatickým a elektromagnetickým vychylováním

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (150.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Citlivost magnetického vychylování je malá, stejně je menší vliv napětí Ua oproti elektrostatickému. U elektrostatického je při dvojnásobném Ua třeba dvojnásobného napětí na destičkách. U elektromagnetického vychylování je při dvojnásobném napětí třeba jen 1,4 x většího proudu ve vychylovacích cívkách.

Vychylovací cívky jsou obdélníkového tvaru s co největší činnou délkou x. Pro zvětšení účinku Ua k dosažení rovnoměrné hustoty magnetického toku ve vychylovací oblasti se obdélníkové cívky zakřivují tak, aby se dokonale přizpůsobily tvaru hrdla obrazovky.

Pro magnetické ovládání elektronů se používá dvou dvojic vychylovacích cívek pootočených o 90°. Protože jsou upevněny ve stejném místě hrdla obrazovky, středy vychylovacích soustav splývají do jednoho bodu. Vychylovací cívky nejsou vinuty vcelku, ale skládají se z určitého počtu dílčích cívek zapojených v sérii. Cívky jsou na železných nebo feritových jádrech prstencového tvaru. Nevýhodou je značná kmitočtová závislost. Výhodou je jednoduchost systému obrazovek, které mají větší proudovou hustotu vodičů cívek, vyšší jas, ostřejší bod, větší rozlišovací schopnost a lepší kontrast. Je však u nich třeba značných anodových napětí. K buzení vychylovacích cívek je třeba značné energie (u obrazovky s úhlopříčkou 63 cm je vrcholová hodnota proudu 3,15 A). V katalogu někdy najdeme vychylovací činitel, což je převrácená hodnota vychylovací citlivosti.

Témata, do kterých materiál patří