Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Obrazovky s elektrostatickým a elektromagnetickým vychylováním

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (150.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Před vznikem iontové skvrny se stínítko obrazovek s magnetickým vychylováním chrání tzv. metalizací. Metalizované stínítko má na vrstvu luminoforu zevnitř obrazovky nanesenu velmi tenkou (desetiny mikrometru) vrstvu hliníku, která propustí elektrony, avšak těžké a rozměrné ionty uvíznou v její krystalické mřížce a na luminofor nedopadají. Zároveň vrstva hliníku působí jako zrcadlo, odrážející směrem k divákovi světlo luminoforu, které by jinak bezúčelně vnikalo do prostoru baňky obrazovky.

V některých typech obrazovek s elektrostatickým vychylováním se rovněž používají metalizovaná stínítka. Důvodem je zvětšení jasu stopy.

Elektromagnetické vychylování paprsku

Elektromagnetické vychylování paprsku se používá proto, že dovoluje bez potíží podstatné zvětšení vychylovacích úhlů oproti vychylování elektrostatickému. Paprsek se vychyluje o ±55° tj. celkem.o 110 °. To umožňuje zkrácení obrazovek. Další výhodou je, že se příliš neporušuje zaostření bodu na okrajích obrazu. Tím je dosaženo jasnějšího a ostřejšího bodu - tím i lepší rozlišovací schopností oproti obrazovce s elektrostatickým vychylováním.

Z obrázku je patrné, jak souvisí větší vychylovací úhel s délkou obrazovky. U elektrostatického vychylování je vychylovací úhel ±15 ° a u elektromagnetického ±45 ° až ±55 °.

Z dalšího obrázku je vidět, že pro stejný vychylovací úhel je nutné zmenšit průměr elektronové trysky a zkrátit vychylovací cívky. Protože je cívka kratší, působí po kratší dobu na elektronový paprsek, je třeba zvětšit počet ampérzávitů.

Zkrácení kužele obrazovky způsobí, že plocha, kterou opisuje ohnisko, se neshoduje s tvarem stínítka. Výsledkem je neostrý obraz. Neostrému obrazu se dá zabránit (předejít) zúžením elektronového paprsku, úpravami zaostřovacího systému nebo zmenšením průměru elektronového svazku průchodem přes anody obrazovky. Poslední úpravy by vedly ke snížení jasu obrazovky, proto je nutné zvýšit anodové napětí.

Z naznačeného je patrné, že zvětšování vychylovacích úhlů není jednoduchou záležitostí.

Pro názornost jeden konkrétní údaj (platí pro obrazovku s úhlopříčkou kolem 55 cm) : zvětšením vychylovacího úhlu z 90° na 110° vzrostl potřebný příkon na vychylování na 220 % (pro obrazovku s hrdlem o průměru 36,5 mm). Zmenšením hrdla na 29 mm klesl příkon na 180 %. Zhoršila se však stabilita a rozlišovací schopnost.

Vychylovací citlivost

U elektrostatického vychylování je citlivost dána poměrem výchylky na stínítku Y a

napětí na destičkách.

- u obrazovek bývá 0,2 až 0,5 mm/V

U elektromagnetického vychylování (kde za výraz pro H je dosazeno H pro válcovou cívku ) je citlivost :

V elektrostatickém poli se elektron pohybuje po parabole, mimo pole po přímce. V elektromagnetickém poli se elektron pohybuje po kružnici, mimo pole po přímce.

Témata, do kterých materiál patří