Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Obrazovky s elektrostatickým a elektromagnetickým vychylováním

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (150.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Televizní obrazovky mají větší část svého povrchu pokrytu rovněž z vnější strany vodivým povlakem, který je spojen se zemí. Baňka obrazovky tak tvoří kondenzátor přispívající k vyhlazení vysokého anodového napětí obrazovky.

Vychylováni svazku elektrostatickým polem

Obrazovky s elektrostatickým vychylováním jsou vybaveny dvěma páry vychylovacích desek. Jeden slouží pro vychylování ve svislém směru (desky Dl a D2 na obr ↓), druhý pro vychylování ve vodorovném směru (D3 a D4 na obr ↓).

Obr : Souměrné vychylování elektronového svazku v obrazovce

Vychylovací desky se zapojují způsobem znázorněným na obr ↑, nazývaným souměrné vychylování. Vychylovací napětí se přivádí na obě desky příslušného páru současně s navzájem obrácenou fází. Silová působení obou desek na elektrony se sčítají a snadno se dosáhne velké výchylky svazku. Kromě toho nezpůsobuje vychylovací napětí v tomto uspořádání rozostřování stopy ani geometrické zkreslování obrazu. Příklad zapojení obrazovky B 10 S6 (NDR) v osciloskopu je na obr ↓.

Aby bylo možné přivádět vychylovací napětí na vychylovací desky a aby nedocházelo ke geometrickému zkreslování obrazu, mělo by být klidové stejnosměrné napětí vychylovacích desek přibližně stejné jako anodové napětí obrazovky. Proto se často anoda uzemňuje a na katodu se přikládá záporné napětí rovné UAK.

Desky, stejně jako všechny ostatní elektrody, musí být vodivě spojeny se zemí, neboť je nutné trvale odvádět náboj, který se na nich zachycuje. K tomu slouží svodové rezistory RG uváděné v katalogu obrazovek (s odporem asi 3 MΩ, obr.↑↑).

Obr : Zjednodušené zapojení obrazovky v osciloskopu. DA je dorychlovací anoda, která dodatečně urychluje svazek. V důstedku toho se zvětší jas stopy.

Výchylka elektronového svazku v obrazovce s elektrostatickým vychylováním

Při průletu elektronového svazku prostorem mezi vychylovacími deskami uděluje elektrostatické pole jednotlivým elektronům zrychlení ve směru kolmém k ose obrazovky. Následkem toho se dráha elektronů změní z přímočaré na parabolickou obr.↓.

Obr : Výchylka svazku při vychylování elektrostatickým polem

Jakmile elektrony opustí prostor mezi deskami, není směr jejich pohybu dále ovlivňován a elektrony pokračují v přímočarém pohybu ke stínítku. Elektronový svazek tvoří tečnu k parabolické dráze, sestrojenou v místě, ve kterém elektrony opouštějí elektrostatické pole vychylovacích desek (obr. ↑).

Pro výchylku svazku na stínítku je možné odvodit přibližný vztah, platný pro malé vychylovací úhly :

Význam symbolů plyne z obr. ↑.

Všimněme si, že výchylka svazku závisí na rozměrech obrazovky, je přímo úměrná vychylovacímu napětí a nepřímo úměrná anodovému napětí. Pro jednotlivé typy obrazovek udává výrobce v katalogu citlivost vychylovacích desek jako výchylku způsobenou vychylovacím napětím velikosti 1 V, platnou pro určité anodové napětí. Desky bližší ke katodě mají větší citlivost a používají se k vychylování ve svislém směru.

Témata, do kterých materiál patří