Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Zobrazovací a indikační součástky LCD - Ročníková práce z elektrotechnologie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (214.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Obr. 2. Třímístný sedmisegmentový LCD displej

Alfanumerické displeje: Umožňují zobrazovat písmena i číslice. Jednotlivé znaky jsou obvykle zobrazovány v matici 5´8 nebo 5´7 bodu.

Obr. 5. Matice 5´ 8 bodu

Díky svému uspořádání vsak neumožňuje zobrazovat českou diakritiku a znaky zobrazené na tomto displeji nejsou tak "věrné" jako u matice 5´8 bodu. Alfanumerické displeje bývají vyráběny na bázi LED nebo LCD.

Grafické displeje: Umožňují zobrazovat libovolné grafické obrazce. Bývají složeny z matice M´N bodu. Jako obrazovkové displeje se stávají v poslední době velice populární, používají se řade aplikací - od mobilních telefonu přes měřící techniku až po ploché monitory či televizní přijímače. Díky moderní technologii LCD grafických modulu je možné vyrábět například kapesní osciloskopy či kapesní televizní přijímače.

Obr. 8. Grafické displeje v mezící technice

Zobrazovací jednotky na bázi LCD - V malých zobrazovacích jednotkách s výhodou použijeme displeje z kapalných krystalu - LCD, pro jejich velmi nízkou spotřebu proudu. LCD displeje se vyrábí jako numerické zobrazovače - monolitické displeje obsahující několik sedmisegmentovek. Obvykle se vyrábí 3 1/2 nebo 4 1/2 místné. Alfanumerické jednotky jsou slzeny z několika alfanumerických míst, kde jedno místo zaujímá obvykle 5´8 bodu (viz obr. 9). Jsou vyvábeny též LCD zobrazovače složené z několika 14-ti či 16-ti segmentovek (viz obr. 7).

Obr. 9. Alfanumerická jednotka

Třetí skupinou jsou grafické jednotky, které mají mocnost nejen zobrazovat text, ale i grafiku. V poslední době se již vyrábí barevné grafické LCD displeje s bodovým rastrem až 1024´ 768 bodu [5]. Jejich cena je vsak stále vysní oproti obrazovkovým zobrazovacím jednotkám. Tyto LCD displeje se používají v noteboocích, plochých monitorech a poslední dobou i v televizních přijímacích (ovsem stále patřících do kategorie velmi drahých přístrojů). TV přijímače s úhlopříčkou okolo 1m se pohybují v cenových relacích řádově 100 000,- Kč.

Obr.10. Plochý monitor s barevnou LCD zobrazovací

jednotkou

Klasická technologie LCD zobrazovačů [9] vychází ze dvou skleněných destiček, mezi kterými je prostor s náplní kapalných krystalu. Na vnitrní straně skleněných destiček je napařena průhledná kovová vrstva, tvořící na jedné destičce reliéf požadovaných zobrazených segmentu, na druhé destičce společnou elektrodu. Vývody jednotlivých segmentu a společné elektrody jsou provedeny technikou tlusté kovové vrstvy na skle. Z obou stran úplné segmentovky jsou nalepeny polarizační fólie. Bez těchto fólií není zobrazení patrné.

Protože kapalné krystaly nevyzařují světelnou energii (princip funkce spočívá ve změně kontrastu působením elektrického pole), potřebují oba typy zobrazovací ke své funkci osvětlení denním nebo umělým světlem.

Témata, do kterých materiál patří