Zobrazovací a indikační součástky LCD - Ročníková práce z elektrotechnologie
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Komunikace s modulem - Napájení modulu je 5V a lze přímo použít PC zdroj. Úroveň 0 a 1 je dána specifikací TTL. Základ komunikace tvoří 8 datových pinů (pin č. 7-14 [DB0-DB7]) a tři piny pro řízení komunikace :
RS (pin č.4), který určuje, zda hodnoty posílané na datové piny představují data (RS=1) nebo instrukci (RS=0),
R/W (pin č.5), který udává, zda se bude z datových pinů číst (R/W=1) nebo se na ně bude zapisovat (R/W=0)
E (pin č.6), který slouží k zahájení provádění operací (přechod z 0->1)
Vysvětlivky:- DDRAM = Display Data RAM.(paměť znaků) - CGRAM = Character Generator RAM.(paměť pro uložení defince fontu) - DDRAM adresa odpovídá pozici kurzoru. - * = Na hodnotě nezáleží. - ** = Vzhledem k frekvenci oscilátoru = 250KHz.
Název bitu
Hodnoty
I/D
0 = Snížení pozice kurzoru
1 = Zvýšení pozice kurzoru
S
0 = Neposouvat displej
1 = Posouvat displej
D
0 = Vypnout displej
1 = Zapnout displej
C
0 = Vypnout kurzor
1 = Zapnout kurzor
B
0 = Vypnout blikání kurzoru
1 = Zapnout blikání kurzoru
S/C
0 = Posun kurzoru
1 = Posun displeje
R/L
0 = Posun vlevo
1 = Posun vpravo
DL
0 = 4-bitové rozhraní (data se posílají přes DB3-DB0 ve dvou fázích)
1 = 8-bitové rozhraní
N
0 = 1/8 or 1/11 (1 řádka)
1 = 1/16 (2 řádky)
F
0 = 5x7 bodů
1 = 5x10 bodů
BF
0 = Lze přijímat instrukce
1 = Modul je vnitřně zaměstnán
Dostupné LCD displeje
S LCD displeji se už docela dlouho setkáváme u notebooků, ale teprve nyní se začínají prosazovat i v oblasti stolních počítačů. To souvisí se snížením jejich cen a také vylepšením jejich kvality. Displeje starších notebooků se s klasickými CRT monitory nedaly, co do "koukatelnosti", srovnávat. Moderní LCD displeje však již monitory dostihly a nabízejí navíc řadu výhod. Výhody LCD displejů jsou dány jejich technologií. Obraz na LCD displeji je zobrazován množstvím bodů, které jsou uspořádány do přesné obdélníkové matice. Každému pixelu odpovídá jeden bod na matici displeje. Díky tomu netrpí obraz LCD displejů geometrickými nepřesnostmi, jako je tomu u CRT monitorů. Obrazovka je navíc dokonale plochá. Také obnovovací frekvence LCD displeje může být mnohem nižší (obvykle 60Hz), aniž by se to nějak projevilo "blikáním" obrazu.Dalším nezanedbatelným kladem LCD displejů je úspora místa. LCD displeje jsou pouze několik centimetrů hluboké, takže se vejdou i na menší pracovní stůl a některé LCD displeje lze dokonce pověsit na zeď.Každý LCD displej je vyroben s určitým rozlišením bodů. V tomto rozlišení je obraz nejlepší, použít lze ale samozřejmě i nižší rozlišení, a to několika způsoby. Menší obraz je možné zvětšit na celou plochu displeje nebo jej ponechat v poměru 1:1 (např. v textovém režimu).Na rozdíl od CRT monitorů pracují LCD displeje digitálně, to znamená, že není nutné převádět obsah obrazové paměti grafické karty do analogové podoby. I tato skutečnost přispívá k zachování vysoké kvality obrazu. Digitální výstup zatím podporují grafické karty pouze ojediněle, proto jsou LCD displeji vybaveny, kromě digitálního, i klasickým VGA vstupem a analogově-digitálním převodníkem, lze je tedy použít s libovolnou grafickou kartou.