Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Zobrazovací a indikační součástky LCD - Ročníková práce z elektrotechnologie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (214.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

K zobrazení segmentu se využívá elektrooptických vlastností nematických kapalných krystalu polem řízeného typu, proto postačí pro dokonalé vybuzení velmi malý proud (řádově 0.1 mA na segment).

LCD displeje vyžadují buzení střídavým proudem s nulovou stejnosměrnou složkou. Výrobci povolují maximálně řádově desítky mV. Efektivní hodnota budícího napětí bývá řádově ve voltech (např.. 5V). Kmitočet se pohybuje v rozmezí 20 až 200 Hz.

Některé parametry LCD modulu - Tyto LCD moduly se vyrábí ve dvou kategoriích alfanumerické a grafické. Grafické moduly nabízí nesporně více možností jsou vsak dražší. V rámci dané kategorie se moduly lisí množstvím a uspořádáním zobrazovacích entit.

U alfanumerických modulu se za entitu povazuje pozice jednoho znaku (5´8 bodu). Parametrem těchto modulu je tedy počet zobrazovaných znaku a jejich uspořádání do řádku. Vyrábí se zpravidla v těchto formátech 16´1, 16´2, 20´2, 40´ 2, 16´4, 20´4, 40´4 znaku na řádku ´ počet řádku.

U grafických modulu se za entitu povazuje jeden bod (pixel). Formáty grafických displejů bývají 120´64, 240´64, 128´128, 160´128, 240´128, 320´240, 640´480 bodu v řádku ´ počet řádku..

Teplotní vlastností - Pracovní teploty se běžně pohybují v rozmezí 0 až 50 °C. Vyrábí se vsak i jednotky s rozšířeným rozsahem pracovních teplot (-10 až 70 °C).

Elektrické vlastností - Napájení logické části displeje bývá +5 V, napájení vlastního LCD bývá u alfanumerických modulu v rozsahu +1 až +5 V. Vzhledem k nízkému odběru LCD části se pro získání tohoto napětí používá odporový dělič. Změnou velikosti napájení LCD části lze měnit kontrast displeje. U grafických modulu a alfanumerických s rozšířeným teplotním rozsahem se LCD část napájí záporným napětím -5 až -10 V. Celkový příkon modulu se pohybuje řádově v desítkách mW.

Optické vlastností - Moduly se lisí směrem pohledu na displej. Výrobci jej udávají v hodinách. Směr pohledu "6 hodin" znamená, ze displej je konstruován pro pohled zespoda, zatímco "12 hodin" znamená, ze displej je konstruován pro pohled shora (viz obr. 11).

Obr.11. Směr pohledu

Mezi optické vlastnosti patří podsvětlení. Displeje, které podsvětlení nemají jsou konstruovány tak, aby využívaly dopadajícího světla, mají na zadní straně reflexní vrstvu, která odráží světlo dopadající na displej. Jsou nazývány reflexní a bývají levné. Displeje s podsvětlením se nazývají transmisní. Mají umístěn na zadní straně světelný zdroj - podsvětlení. Takovýto displej je pak citelný i za snížené intenzity okolního světla, tedy při přítmí či tmě. Pro podsvětlení se používají různé zdroje světla:

LED diody jsou používány u nejmenších a nejlevnějších displejů. Tyto vsak mají malou světelnou intenzitu a oproti velikosti displeje je můžeme povazovat za bodový zdroj světla a tudíž takovýchto diod musíme použít více, ale i presto je displej nerovnoměrně prosvětlen.

Témata, do kterých materiál patří