Močový trakt
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Terapie BHP
konzervativní (farmakoterapie)
miniinvazivní (transuretrální resekce prostaty, transuretrální incize prostaty, laserové výkony a další)
otevřené (operační prostatektomie)
Selektivní inhibitory 5-α-reduktázy typu II
Působí zejména proti mechanickému tlaku zbytnělé prostaty na prostatickou část uretry. A sice v důsledku zmenšení velikosti prostaty. Tyto látky jsou kompetitivními inhibitory prostatické 5-α-reduktázy typu II.
Aktivita 5-α-reduktázy typu I je ovlivněna minimálně (selektivní inhibice), čímž se koncentrace plazmatického testosteronu téměř nemění. Proto je i nízký výskyt NÚ souvisejících s poklesem plazmatické koncentrace testosteronu (např. pokles libida, sexuálních funkcí).
Maximální terapeutické odpovědi je dosaženo za 6 - 12 měsíců léčby. Zvyšuje se proud moči a zmírňují se subjektivní i objektivní potíže spojené s mikcí.
Finasterid (selektivní), dutasterid (neselektivní, rychlejší a silnější účinek, proto indikován u pacientů s významnějším zvětšením objemu prostaty).
Blokátory α1 receptorů
Působí zejména proti aktivaci α1 receptorů v prostatickém adenomu, uretře a močovém měchýři, čímž je snížen tonus hladkého svalstva v těchto částech.
Používají se deriváty prazosinu
terazosin, doxazosin.
Jelikož se nejedná o uroselektivní blokátory α1 receptorů, mohou tak navodit i systémový účinek blokádou α1 receptorů arteriol, a tím hypotenzi (v závislosti na dávce). Proto se doporučuje dávky zvyšovat postupně za současné kontroly TK nemocného.
Tamsulosin (Omnic) a alfuzosin (Xatral) je naopak uroselektivně působící α1 blokátory s minimálním účinkem na cévy. Tamsulosin je zajímavý častým výskytem retrográdní ejakulace.
Fytoterapie
Z rostlin je v našich podmínkách nejčastěji doporučována vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum). Z hromadně vyráběných léčiv jsou nejčastější extrakt z kůry slivoně africké (Pygeum africanum; inhibice proliferace prostatických fibroblastů), plodů palmy pilovité (Serenoa repens, Prostamol uno, zabraňuje zvětšování prostatické tkáně), popř. kořene kopřivy dvoudomé (Urtica dioica, Prostakan forte, kombinace s extraktem z plodu palmy pilovité a extraktu z kořene kopřivy).
Princip účinku fytopreparátů není přesně znám, jsou však známy jednotlivé složky, které, jsou-li podávány izolovaně, vedou ke zlepšení mikce (beta-sitosterol).
Antiseptika močových cest - Viz. Kapitola antibiotika a chemoterapeutika