21) Česká poezie 20. a 30. let 20.stol.
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
-Dílo:sb.Hudba na náměstí
sb.Korálový náhrdelník
sb.Den a noc
Jaroslav Seifert
-básník, novinář, překladatel, *v Praze na Žižkově v dělnické rodině, studoval gympl, studia nedokončil, věnoval se novinářství a lit. Byl redaktorem v Rudém právu, v r.1929 podepsal projev 7 spisovatelů proti novému vedení KSČ a byl vyloučen ze strany i z Rudého práva. Do r.1949 působil v deníku Práce, byl zakládajícím členem Devětsilu, k jeho přátelům patřili Wolker, Biebel, Neuman. V r.1984 dostal Nobelovu cenu za lit.
-Dílo: 1)období PP:
sb.Město v slzách:
-b.Děti z předměstí: -autor rozvíjí obraz chudých nemocných dětí, které jednou zahrají krásný koncert, tj. uskuteční revoluci. Uměl. prostředky: -metafory:děti=housle, personifikace
sb.Samá láska –je to přechod k dalšímu období tvorby a to k poetismu.
Umělecká avantgarda mezi válkami:
-avantgarda = předvoj, něco nového
-v lit. 2 nové směry: -poetismus a surrealismus
-Oba tyto směry časově navazují na PP, ale obsahově jsou v protikladu s PP. Střediskem poetismu je Devětsil (už od r.1922 se v Devětsilu objevovaly rozdílné názory na podstatu umění, proto Wolker r.1922 z Devětsilu odstoupil)
Poetismus: -je to umělecký směr, který vznikl v r.1924 u nás. Zakládají ho Vítězslav Nezval a Karel Teigr. Společně vydávali tzv Manifesty poetismu. př. Papoušek na motocyklu.
K.Teigr: -definoval poetismus jako umění žít. Autoři byli okouzleni prostředím kabaretů, cirkusů, varieté, lákaly je exotické dálky. Nezobrazují člověka při práci, v dílech se neobjevuje nutnost přeměny světa, soc. rozdíly
Podstata poetismu: Zdůrazňuje volnou obrazotvornost. Účelem básní je být hrou obrazotvornosti. Je vyloučen veškerý soc. obsah, jedná se většinou o básně lyrické.
Představitelé: V.Nezval, K.Teigr, J.Seifert, K.Biebl, E.F.Burian, V+W, J.Ježek,
Surrealismus: -poetismus zaniká na přelomu 20-30.let. V r.1933 navštívil Nezval Francii a setkává se s francouzskými surrealisty (Breton, Elrard). V r.1934 zakládá u nás surrealistickou skupinu. Hlásí se k ní Nezval, Biebel, E.F.Burian, V+W+J. Protože na konci 30.let nemohli autoři reagovat na dobovou situaci (nástup fašismu) tak Nezval v r.1938 surrealistickou skupinu rozpouští.
Vítezslav Nezval
-představitel poetismu, surrealismu, protifašistické a poválečné poezie, *v Biskoupkách u Třebíče v rodině učitele, dětství prožil v Šamikovicích, vystudoval gympl v Třebíči, dále studoval práva v Brně a fil. v Praze, byl členem Devětsilu, věnoval se spis. činnosti, důležité cesty podnikal do Francie a Ruska, Po druhé sv.v. pracoval ve svazu československých spisovatelů, přispíval do několika novin a časopisů (Rudé právo, Lidové noviny), používal pseudonymy: Robert David (ve 30.letech) a František Řepa (za 2.sv.v).
-Dílo:
a)poetistické období:
sb.Pantomima –má 5.částí:
I)Abeceda: -př.A:nazváno buď prostou chatrčí Ó palmy přeneste svůj rovník nad Vltavu Šnek má svůj prostý dům z nějž růžky vystrčí a člověk neví kam by složil hlavu.