Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Česká a světová literatura od konce druhé světové války do 60. let 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (234.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Dílo:

Lhostejní

  • toto dílo je psáno v duchu existencionalismu

Římanka

Obsah:

Vypráví o vztahu prostitutky a její matky. Děj se odehrává v hlavním městě fašistické Itálie třicátých let. Politické události v této době triumfujícího Mussoliniho režimu jsou v románu přítomny prostřednictvím několika hrdinčiných partnerů. Základem románu je kontrast Adrianiných snů a tužeb a skutečné reality, která je jejím pravým opakem. Život přináší Adrianě jen zklamání a bolest. Viníkem Adrianiny prostituce nebylo jen její sociální postavení (nuzné prostředí v němž žila s matkou, posléze matku ze své prostituce živila, ale i biologické dispozice (její krása vzbuzovala zájem). Tuto drsnou realitu Adriana překonává vírou, že se jí narodí zdravé dítě (dítě vraha a prostitutky)

Horalka

Obsah:

děj tohoto románu se odehrává v letech 1943 – 1944, kdy se v Itálii hroutil fašistický režim a země byla postupně obsazována spojeneckými vojsky. Hlavní hrdinka románu, římská hokynářka Cesira, prchá se svou dospívající dcerou před válečným běsněním do chudého horského kraje nad tyrhénským pobřežím. Ani zde však neuniknou válečným hrůzám.

Nejbližší přátelé hynou v boji proti Němcům, dcera je znásilněna vojáky postupující americké armády. Hrdina nadále zápasí o to, co má pro ni nejvyšší hodnotu – o lásku a porozumění. Milostné téma „pro Morávia klíčové“ je v tomto dramatickém příběhu pojato v neorealistickém duchu – v rámci drsně otevřeně vylíčeném prostředí, které je hlavně charakterizováno společenskými konflikty

Římské povídky

  • svou poetikou se hlásily k neorealismu

  1. Beatníci

Generační hnutí v USA, které vzniklo v 50. letech 20. století a vzbouřilo se proti konzumnímu ideálu prosperující americké poválečné společnosti. Samo slovo „Beat“ znamená jednak „Být unavený životem, takže vystihuje stav generace, tak znamená „blažený“. Beatnici se vysmívali tradičním americkým hodnotám, jako je bohatství, rodina a vlastenectví. Jejich proces byl převážně negativní – neměli svůj vlastní ideově-akční program. Někdy se tento způsob protestu nazývá vnitřní emigrací.

Pojmy

  1. Hipster

  • lidé se chtěli odlišovat

  • člověk, který se přesvědčil, že svoboda může existovat jedině mimo obraz života normální společnosti

  1. Squares

  • lidé spořádání, někdy označovaní jako tzv. podaříči.

  • šlo o to, aby se Hipster nedostali do světa Squares

Znaky

  • hledání vnitřní svobody beatníků k různým formám anarchistické výstřednosti – provokující móda, a naopak ignorování péče o zevnějšek

  • vědomná snaha docílit extáze (alkohol, jazzová hlasitá hudba, tuláctví, rychlá jízda autem, rozkoš vyvolávaná narkotiky, sexuální nezávaznost

  • sklon vyznávat praktiky dálného východu (zen-budhismem)

  • ke konci 60. let se hnutí přestalo aktivně vyvíjet

  • Éra hnutí Beat Generation byla oficiálně zahájena na jednom večírku v Galerii Šest v říjnu 1955. Allen Ginsberg pozval „podivuhodnou sbírku andělů“ sestávající se z 6 básníků, tanečnic, vína a hudby. Allen Ginsberg přečetl báseň Kvílení, kterou napsal pod vlivem drog dva dny před zahájením párty.

Témata, do kterých materiál patří