Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Česká a světová literatura od konce druhé světové války do 60. let 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (234.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Maturitní otázka 23

Česká a světová literatura od konce druhé světové války do 60. let 20. století

  1. SVĚTOVÁ LITERATURA

  1. Existencialismus

Ve 30. letech 20. století (velká hospodářská krize) a v období 2. světové války se zkomplikovaly podmínky pro život člověka. Je to období nástupu fašismu k moci v Německu, ve Španělsku a v Itálii. Lidé ztratili životní jistoty a zmocňovala se v nich beznaděj. Ve Francii na přelomu 30. a 40. let se vytvořil nový filozofický a myšlenkový směr, který se snažil vyjádřit formulace smyslu života a poslání člověka ve světě. Tento směr se nazývá existencionalismus. Tento směr se postupně rozšířil po celé Evropě a od počátku měl 2 proudy:

  1. Ateistický (Santre, Comus)

  2. Metafyzický (byl založený na náboženských představách o světě)

Existencionalismus zkoumá otázky bytí člověka z hlediska jeho individuality a společenských vztahů, jde o filozofii člověka, která je založena především na subjektivních prožitcích a pocitech v konkrétní situaci

Jean – Paul Sartre (1905 – 1980)

  • francouzský prozaik a dramatik

  • představitel existencionalismu

  • uznával hodnotu boje proti zlu, odsuzoval násilí

Dílo:

Nevolnost (Hnus)

  • prozaický debut

  • kniha má formu deníku, který si vede historik Antoine Roquentin při sbírání materiálů k rozsáhlé práci o markýzi de Rollebon. Roquentin v něm zaznamenává svá detailní pozorování různých míst a scenerií jednoho maloměsta, chování a názorů lidí i sebe samého.

Zeď

  • soubor pěti novel

  • zdmi vězení jsou zde odděleni odsouzenci na smrt, zeď je i místem jejich popravy

  • zeď je ovšem i symbolem vzájemné oddělenosti lidí, je i symbolem absurdity lidí

Obsah

Děj je situován do období španělské občanské války, a jeho závěr je absurdní, když si hrdina Ibbieta uvědomí absurditu svého dosavadního života, dostává od autora díky absurdní náhodě, která je oním hlavním aktérem bytí – milost – odklad smrti (Ibbieta z legrace oznámí svým věznitelům, že další z bojovníků proti fašismu, Ramón Gris, je ukryt v márnici na hřbitově, třebaže věděl, že se ukrývá jinde. Gris však změnil svůj úkryt, byl skutečně dopaden na hřbitově a při přestřelce zabit. Ibbietova poprava tím byla odložena.

Mouchy

  • alegorická hra s protifašistickou tendencí

  • podobný námět jako Bytí a nicota

Bytí a nicota

  • toto drama znamená prvopočátek existencionálního života

Cesty svobody

tetralogie

části:Věk rozumu, Odklad, Smrt v duši, Poslední šance

Obsah

Hlavní postavou je profesor filozofie Mathieu Delarue. Děj se odehrává v letech 1938 – 1940. Základním tématem je problematika lidské svobody. Mathieu je z rodu Roquentina: intelektuál se sklonem k introspekci. Zpočátku je velmi pasivní, neschopný činu (nedokáže se oženit s ženou, s níž dlouhá léta žil, nedokáže zabránit tomu, aby se jim narodilo nechtěné dítě, atd.). Potom, ale koná zločiny ze zoufalství, z pomsty, mstí se za svoji slabost vůči sobě samému, společnosti, osudu. V závěru střílí na německé vojáky, na německá děla a tanky, čímž se snaží dokázat, že je schopen činu.

Témata, do kterých materiál patří